''Πάγωσε'' στο Αλίνγκσας η πρόκριση ( και ) για την ΑΕΚ... - greekhandball.com

''Πάγωσε'' στο Αλίνγκσας η πρόκριση ( και ) για την ΑΕΚ...

Η ΑΕΚ έχασε με 31-24 στη Σουηδία από την Αλίνγκσας ( στην, ομώνυμη, χιονισμένη πόλη των 25.000 κατοίκων με τους -8 βαθμούς Κελσίου την ώρα του επαναληπτικού αγώνα ) και έμεινε εκτός της συνέχειας του EHF European Cup ενώ η Ελλάδα δεν θα έχει στη συνέχεια της σεζόν εκπρόσωπο στα Κύπελλα Ευρώπης καθώς είχαν προηγηθεί οι αποκλεισμοί του Ολυμπιακού και των ΠΑΟΚ-Αρτας ( στις Γυναίκες ).
Η νίκη της Ενωσης με 5 γκολ διαφορά στο πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ ( με 32-27 ) δεν ήταν αρκετή, καθώς, δεν κατάφερε να βρεί λύσεις σε δύο ''αγκάθια'' :
ΣΤΗΝ καταπληκτική παρουσία του γκολκίπερ Φρισκ που είχε ποσοστό 50% με 22 αποκρούσεις στις 44 προσπάθειες προς την εστία του.
ΣΤΟ τρέξιμο των γηπεδούχων που έβαλαν πολλά ( ίσως και τα μισά...) από τα τέρματα τους στην αντεπίθεση, με τον Φίλεν και τον Τορμπγιόρνσον οι οποίοι σημείωσαν αντίστοιχα 7 και 6 γκολ.
Από την ΑΕΚ εκφράσθηκαν παράπονα για διαιτητικές αποφάσεις, κυρίως δε για το δεύτερο μισό της επανάληψης.
Για την Ενωση δεν ήταν αρκετές οι προσπάθειες του Μαντάλινιτς που πέτυχε 8 τέρματα και του Λιάπη ο οποίος σκόραρε 6 φορές, καθώς, έγιναν πολλά λάθη ενώ είχε ποσοστά επεμβάσεων μόλις 18% από τον Μάτσκεβιτς (  μόλις 2 στα 11 ) και 29% από τον Αρσιτς ( 9 στα 31 ).
Η ευστοχία της Αλίνγκσας με 31 γκολ σε 47 σουτ ήταν πολύ καλύτερη από εκείνη της ΑΕΚ ( μόλις 24 τέρματα σε 55 σουτ ) και οι αριθμοί, όπως και οι επιλογές δίχως ψυχραιμία σε κρίσιμα σημεία, εξηγούν ( σχεδόν ) τα πάντα.
Αμυντικά η ΑΕΚ ήταν κατώτερη των περιστάσεων.
Το ξεκίνημα ήταν καλό για την ΑΕΚ που μετά το 15΄ ( 7-7 ) όμως, συνάντησε ουσιαστικά προβλήματα από την Αλίνγκσας που βρέθηκε μπροστά στην ανάπαυλα με 16-12.
Πέτυχε η ΑΕΚ να πλησιάσει σε 20-18 στο 45΄, δείχνοντας καλύτερη αμυντική συμπεριφορά, όμως, με επιμέρους σκορ 11-6 στα καθοριστικά 15 τελευταία λεπτά η νίκη πήγε στην Αλίνγκσας που προηγήθηκε με 28-21 στο 55' ενώ σε αυτό το κρίσιμο  διάστημα, από τα 6 γκολ της ΑΕΚ, τα 4 πέτυχε ο Λιάπης με πεισματώδεις προσπάθειες και από 1 Μαντάλινιτς και Τικ.
Η ΑΕΚ είχε τη συμπαράσταση φίλων της, όμως, δεν κατάφερε να τους ευχαριστήσει.

Τα πεντάλεπτα : 2-3, 4-4, 7-7, 12-9, 14-11, 16-12 ( ημίχρονο ), 17-14, 19-16, 20-18, 24-19, 28-21, 31-24.

Διαιτητές : Φούκαλα-Μόχιλα ( Τσεχία )

Δίλεπτα :    4-2           , Πέναλτυ : 0/0, 5/3

ΑΛΙΝΓΚΣΑΣ (Μίκαελ Φράνζεν): Φρισκ, Σάντμπεργκ 2, Πέντερσεν 4, Χάγκλουντ, Γκράνλουντ 4, Γιόνσον 3, Τορμπγιόρνσον 6 , Χάγκβαλ, Γιόνε 2, Φίλεν 7 , Μέλερ 1, Θορ , Χέλγκρεν 1, Γκέντζελ 1, Χόλμπεργκ

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1, Τικ 5, Ζίβκοβιτς 1, Μαντάλινιτς 8, Νικολαΐδης, Αλμέϊδα 1 , Ηλιόπουλος, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 6 , Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτόμπι , Ρογκούλσκι , Λέμος 2, Κεδέρης.