Καρδιοκτύπησε στο τέλος ο Διομήδης που επικράτησε της Δράμας - greekhandball.com

Καρδιοκτύπησε στο τέλος ο Διομήδης που επικράτησε της Δράμας

Συνέχεια στις νίκες για τον Διομήδη που επικράτησε με 34-32 της Δράμας σε ενα παιχνίδι που στο τέλος κατέληξε σε θρίλερ, αφού εκεί που το παιχνίδι έδειχνε να έχει κριθεί, η Δράμα με ενα σερί στο τέλος κατάφερε να μειώσει σε 33-32, αλλά οι γηπεδούχοι με γκολ του Μάνθου, έκαναν το 34-32 και πήραν μια νίκη που τους κράτησε στην 4η θέση, στην αυλαία του Α γύρου της Handball Premier.

Ο Διομήδης από την αρχή πήρε το προβάδισμα για να προηγηθεί στο ημίχρονο με σκορ 16-11, έχοντας χάσει από το 25' τον Μπεντζιλαλί με τρία δίλεπτα. Αν και έχασε και τον Τσάκαλο με τρια δίλεπτα, ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη, με το Διομήδη να ελέγχει το σκορ μέχρι το 56'.  Εκεί, οι παίχτες της Δράμας ξεκίνησαν την τελική αντεπίθεση τους, καταφέρνοντας να μειώσουν στο γκολ στο τελευταίο λεπτό (33-32), όμως το τέρμα του Μάνθου λίγο πριν το τέλος, έδωσε τη νίκη στους Λύκους.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-2, 7-4, 11-4, 13-7, 16-11 (ημχ), 20-13, 23-18, 25-21, 28-23, 32-26, 34-32.

Διομήδης (Ζαραβίνας): Κωστούλας, Τσάκαλος, Τζίμπουλας 7, Τσιγαρίδας 7, Μάλλιος 5, Τερλέτσκι 1, Κουτρουμπής, Καϊμακάμης, Τότος, Μπετζιλαλί, Μάνθος 6, Μπεκιάρης, Άντζελιτς, Ζίφκοβιτς 7, Μούγιτς 1, Χατζηκωνσταντίνου.

Δράμα '86: Βασιλείου, Μωραΐτης 6, Χαϊτίδης, Κοβογλανίδης, Πολύδωρος, Τορνικίδης, Τόσκας 7, Παπάζογλου, Καλαϊτζίδης, Ντάκαρης, Μπάρμπας, Παπαγεωργίου 5, Ζιβούλοβιτς 5, Παπαδόπουλος 7, Σίνα 2.

Διαιτητές: Τόλιος - Μερτινιάν. Δίλεπτα: 11-7. Κόκκινες: Μπετζιλαλί (24:36 - τρία δίλεπτα), Τσάκαλος (42:24 - τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 8/9 - 1/2