Με Ζίφκοβιτς και πολυφωνία η ΑΕΚ πέρασε από την Κέρκυρα - greekhandball.com

Με Ζίφκοβιτς και πολυφωνία η ΑΕΚ πέρασε από την Κέρκυρα

Η ΑΕΚ πέρασε στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος καθώς κατέβαλε με 35-17 τον Φαίακα στην Κέρκυρα.

Από την αρχή, η φιλοξενούμενη ήταν σοβαρή και ουσιαστική, πήρε διαφορά, πήγε στην ανάπαυλα στα αποδυτήρια με το 15-10 υπέρ της ενώ προοδευτικά μεγάλωσε την απόσταση από τον αντίπαλο της και στο δεύτερο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 20-7, έφθασε στο τελικό αποτέλεσμα.

Με τους νεαρούς Καλύβα-Ρασπίτσο στην αποστολή της και τους Μαντάλινιτς-Τικ-Τσιτομπί να παίρνουν ανάσες, η Ενωση είχε ως πρώτο σκόρερ τον Ζίφκοβιτς  ( ήταν MVP στο ματς ) με 8 γκολ ενώ ο Κεδέρης ακολούθησε στο σκοράρισμα με 6 τέρματα και ο Ρογκούλσκι πέτυχε 5 γκολ.

Ο Τσίλης ήταν ο πιο παραγωγικός παίκτης των γηπεδούχων με 7 γκολ.

Τα πεντάλεπτα :  1-4, 2-7, 4-10, 7-11, 8-12, 10-15  ( ημίχρονο ), 12-19, 13-20, 13-23, 15-27, 17-29, 17-35.

Διαιτητές :  Πήτας-Αγγελίδης

Δίλεπτα :    1-5           Πέναλτυ :  2/2, 1/1

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ :  Ανδριώτης, Αλαμάνος, Τσίλης 7, Κουλούρης, Δημητρέλος, Κόντης, Κοσκινάς, Τσιλιμπάρης, Ζέρβας, Πιτός 4, Δ.Δελλής 3,  Ν.Δελλής, Κορακιανίτης 1, Προβατάς, Νάστος 1, Κυπριώτης 1.

ΑΕΚ :  Αραμπατζής 4, Τικ, Ζίφκοβιτς 8, Καλύβας 2, Μαντάλινιτς , Νικολαϊδης 1, Ηλιόπουλος 2, Ρασπίτσος, Κοτσιώνης 1, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 3, Αρσιτς , Σόκολιτς 2, Τσιτομπί , Ρογκούλσκι 5, Κεδέρης 6.