Ιστορική πρόκριση για την ΑΕΚ ! - greekhandball.com

Ιστορική πρόκριση για την ΑΕΚ !

Ιστορική πρόκριση της ΑΕΚ στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών, στην δεύτερη κιόλας χρονιά δραστηριότητας της σε επίπεδο ομάδων Γυναικών.

Επιβλήθηκε εκτός έδρας του Καματερού με 25-24 και θα διεκδικήσει το τρόπαιο μαζί με ΠΑΟΚ, Νέα Ιωνία και Αρτα.

Θα παίξουν στον πρώτο ημιτελικό στις 4 Φεβρουαρίου, Αρτα-ΠΑΟΚ και στον δεύτερο ημιτελικό ΑΕΚ-Νέα Ιωνία.

Από το ξεκίνημα έως και το τέλος, η ΑΕΚ προηγείτο στο σκορ, με διαφορά που έφθασε και τα 8 γκολ στο 39' ( 12-20 ), ωστόσο, καρδιοχτύπησε στα τελευταία λεπτά καθώς έμεινε δίχως γκολ από το 53΄ ενώ σε αυτό το διάστημα το Καματερό σκόραρε 4 φορές, χωρίς εντέλει να προλάβει να ισοφαρίσει και να στείλει στην παράταση το ματς.

Η Μπόργκες ήταν και πάλι ηγετική φυσιογνωμία για την ΑΕΚ σε ματς με καλές άμυνες και με πρώτη σκόρερ την Α. Βασιλείου που πέτυχε 8 γκολ για το Καματερό.

Τα πεντάλεπτα : 2-3, 4-5, 5-8, 8-11, 9-12, 12-14 ( ημίχρονο ), 11-17, 13-20, 14-21, 18-23, 21-25, 24-25.

Διαιτητές : Τόλιος-Χρηστίδη

Δίλεπτα :   5-5                   Πέναλτυ : 4/4, 6/6

ΚΑΜΑΤΕΡΟ (Δανήλος): Μ. Βασιλείου, Κορκολή, Παπαδοπούλου, Καζάκη 6, Καραμάνου 4, Κόρατς, Κούρτη 3, Χριστοπούλου 1, Γεωργιάδου 1, Αλιφιέρη , Ψαριώτη, Ταλάντζη, Α. Βασιλείου 8, Σπυροπούλου, Ρούσσου 1, Ανεστάκη.

ΑΕΚ (Ανταλής): Μάγκου 3, Καραγιάννη , Μανδαμαδιώτη, Φράγκα , Ψαριώτη 2, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς 3, Κατσίκα 6, Μανδά, Παύλου 1 , Λυτρίβη, Χ. Μπρεάνου, Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 3, Μπόργκες 7, Πατρώνη .