Ντέρμπι από τα παλιά στην Άρτα με νικητή τον ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Ντέρμπι από τα παλιά στην Άρτα με νικητή τον ΠΑΟΚ

Σε ένα παιχνίδι που θύμιζε ντέρμπι από τα παλιά, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει στην Άρτα της Αναγέννησης με 23-27 για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 0-4, με τις γηπεδούχες όμως να βελτιώνουν την απόδοση τους και να πλησιάσουν στο γκολ (7-8). Με ένα σερί 1-4 ο ΠΑΟΚ αύξησε τη διαφορά στα 4 γκολ (8-12), όμως και πάλι η Άρτα πλησίασε στο γκολ (11-12) στο 23′. Η Αναγέννηση συνέχισε την καλή της απόδοση για να προηγηθεί στο ημίχρονο με 15-14.

Ανάλογη η εικόνα και στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου με την Άρτα να διατηρεί το προβάδισμα εως το 46' (21-19). Από εκείνο το  χρονικό σημείο ξεκίνησε η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ που κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα στο 49' (21-22) για να φτάσει στη νίκη με σκορ 23-27.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ - ΠΑΟΚ 23-27

Τα πεντάλεπτα: 0-4, 4-6, 6-8, 8-11, 11-13, 15-14 (ημχ), 15-16, 16-17, 19-18, 22-22, 22-24, 23-27

Αναγέννηση Άρτας (Σεϊρεκίδης): Κολλύρης, Δήμου, Ναντότσι 1, Σκάρα, Νούλα 3, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 6, Σαΐντοβα, Τσερέπη 1, Σουρχάν 4, Προκοπίδου 4, Κοβτούν 4, Σβετκόφσκα 1, Παπακοσμά, Παπαθανασίου.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 2, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου, Βράνσιτς 8, Χριστοφόρις, Σαμολαδά, Αμβροσιάδου, Καπρινιώτη, Σεβδίλη 2, Γκόμες, Ζενελι 1, Μποριζόφσκα 2, Γκρμπάβτσεβιτς 4, Ριμπέιρο 2, Μπουράτο 6.

Διαιτητές: Πατιός - Τσιάνας. Δίλεπτα: 8-5. Πέναλτι: 5/5 - 1/3