Σπουδαία νίκη του Ιωνικού Ν.Φ. που άφησε χαμηλά την Πυλαία - greekhandball.com

Σπουδαία νίκη του Ιωνικού Ν.Φ. που άφησε χαμηλά την Πυλαία

Ο Ιωνικός Νέας Φιλαδελφείας επέβαλε μετά το 45΄ τον δικό του ρυθμό στο παιχνίδι όπου φιλοξένησε την Κυπελλούχο Πυλαία και την κατέβαλε με 30-26.

Στο 40΄ το σκορ ήταν 18-17 υπέρ των γηπεδούχων, αλλά, ο Ιωνικός Ν.Φ. πήρε διαφορά 3-4 τερμάτων στη συνέχεια, την κράτησε έως το τέλος και έφθασε σε σπουδαία νίκη με πρώτους σκόρερς τον Χαντέλη με 9 γκολ και τον Κουκουλά με 8.

Η Πυλαία πήρε γκολ από 10 παίκτες της, αλλά, κανείς δεν κατάφερε να αναδειχθεί σε ηγετική φυσιογνωμία ενώ και πάλι δέχθηκε πολλά γκολ σε σχέση με την εξαιρετική περσινή σεζόν της, 18 μάλιστα στο καθοριστικό δεύτερο ημίχρονο.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης παραμένει χαμηλά στην βαθμολογία ενώ ο Ιωνικός Ν.Φ. σταθεροποιείται πλέον με ανοδικές τάσεις.

Τα πεντάλεπτα : 1-2, 4-4, 6-6, 8-8, 9-10, 12-11 ( ημίχρονο ), 15-15, 18-17, 22-18, 24-21, 27-23, 30-26.

Διαιτητές :  Ζήσης-Χαραλαμπίδης

Δίλεπτα :    7-5             , Πέναλτυ :  1/1, 4/3

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. :  Κουκουλάς 8, Σ.Αϊβαλιώτης 4, Ταουσάνης 1, Ζαχάρης, Μπραουδάκης , Συγγάρης, Α.Βασιλείου, Χαντέλης 9, Ι.Βασιλείου 4, Μπούτος , Μελετάκος, Δεληχρήστος, Τρούλος, Μαντζόπουλος, Ελοζιέουα 4, Χελιώτης.

ΠΥΛΑΙΑ :  Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης, Μανωλούδης 4, Μέτσης 2, Τσαμεσίδης 4, Καραγκιοζόπουλος 2, Λατσάκου 4, Γιαννακίδης, Κουκμίσης, Ορφανουδάκης, Μπάτζιος 1, Αλεξανδρίδης 3, Κυριακίδης 2, Σιγγιρίδης, Γιορανίδης 2, Στογιάνοβιτς 2.