Ο Ολυμπιακός ''έσπασε'' το αήττητο του ΠΑΟΚ, με σιδερένια άμυνα - greekhandball.com

Ο Ολυμπιακός ''έσπασε'' το αήττητο του ΠΑΟΚ, με σιδερένια άμυνα

Ο Νιοκάς στο πρώτο ημίχρονο και ο Βέμπερ με τον Σλαβούλιτσα στο δεύτερο, ανέλαβαν το σκοράρισμα και σημείωσαν 20 από τα 28 γκολ του Ολυμπιακού απέναντι στον ΠΑΟΚ, αλλά, εξίσου καλή δουλειά έγινε από τον γκολκίπερ Κοτανίδη και τον Καραμπουρνιώτη στην άμυνα.

Δίκαιη η νίκη των ''ερυθρόλευκων'' που υποχρέωσαν στην πρώτη ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα τον ΠΑΟΚ, με 28-23, στον αγώνα που έγινε στην Ηλιούπολη.

Ο ΠΑΟΚ δεν πήρε αυτή τη φορά την βοήθεια που θα περίμενε από την περιφέρεια ενώ βρέθηκε από την αρχή να ακολουθεί στο σκορ και στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να πλησιάσει σε διαφορά  μικρότερη από τα 3 τέρματα ενώ στο 48΄ έχανε με 7 γκολ  ( 27-20 ).

Τα πεντάλεπτα :  2-2, 5-2, 7-5, 11-9, 13-11, 16-12 ( ημίχρονο ), 17-14, 20-15, 22-18, 25-19, 27-22, 28-23.

Διαιτητές : Τζαφερόπουλος-Μπέτμαν

Δίλεπτα :    5-3          Πέναλτυ : 2/2, 6/5

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ :   Κοτανίδης , Νιοκάς 6, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 2, Κουτουλογένης , Παπαδημητρίου, Κανδύλας , Παπαδόπουλος 2, Βέμπερ 8, Πασσιάς 1, Λιόλιος , Σλαβούλιτσα 6, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ.

ΠΑΟΚ : Γκίγκοφ, Δούγιας 1, Ελευθεριάδης 2, Τσαμουρίδης 5, Νικολαϊδης 1, Παπάζογλου 2, Α.Τριανταφυλλίδης , Μοϊσίλοφ, Τσαναξίδης 2, Κουκμίσης 3, Καβουσανάκης 3, Δ.Τριανταφυλλίδης 1, Λαδάκης 1, Τζωρτζίνης 3, Γιαβασίδης.