Νίκη καρδιάς, με ''Αλάτσι'' για την Πυλαία ! - greekhandball.com

Νίκη καρδιάς, με ''Αλάτσι'' για την Πυλαία !

Εστω και με ''μισό μηδέν'', η Πυλαία ήθελε και χρειαζόταν την νίκη απέναντι στα Βριλήσσια και τα κατάφερε, με το 29-26 στη Μίκρα.

Οι παίκτες της Πυλαίας αφιέρωσαν τη νίκη στον συμπαίκτη τους Αλατσατιανό, τρέχοντας σε αυτόν που λόγω τραυματισμού στον αστράγαλο, ήταν στην εξέδρα.

Ο προβληματισμός από τις διαδοχικές κάτω των δυνατοτήτων της εμφανίσεις, ήταν άλλωστε έκδηλος και αυτή τη φορά, με νίκη καρδιάς, η Πυλαία πήρε ανάσα και ψυχολογία.

Επανεμφάνιση του Σεϊρεκίδη για την Πυλαία, που ωστόσο είχε ελλείψεις και αυτή τη φορά, αλλά, εντέλει πήρε τους δύο βαθμούς έχοντας προηγηθεί 15-9 στο ημίχρονο και κρατώντας απόσταση από τα Βριλήσσια, που μείωσαν στα τελευταία λεπτά, αλλά, δεν απείλησαν άμεσα για θετικό αποτέλεσμα.

Ο Τσαμεσίδης με 7 γκολ ήταν ο πρώτος σκόρερ της Πυλαίας ενώ ο Χουρσουντιάν με 8 τέρματα αναδείχθηκε πιο αποτελεσματικός από τα Βριλήσσια που πάλεψαν, αλλά, φανέρωσαν σημάδια κόπωσης, από το μεσοβδόμαδο ματς με τον Ολυμπιακό.

Τα πεντάλεπτα : 2-1, 4-2, 8-3, 10-4, 11-8, 15-9 ( ημίχρονο ), 19-12, 20-15, 23-17, 26-19, 27-23, 29-26.

Διαιτητές :  Φωτακίδης-Κινατζίδης

Δίλεπτα :      5-5        Πέναλτυ :  2/2, 1/1

ΠΥΛΑΙΑ :  Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 4, Μανωλούδης 2, Μέτσης 1, Τσαμεσίδης 7, Λατσάκου 4, Κουκμίσης 3, Ορφανουδάκης , Μπάτζιος 1, Αλεξανδρίδης 4, Κυριακίδης, Σιγγιρίδης , Γιορανίδης 1, Στογιάνοβιτς, Σεϊρεκίδης 2, Παπαδόπουλος.

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ : Καραδήμας, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 1, Βλάχος 3, Τόμπρος, Πανταζής 1, Αντωνιάδης , Καραμασιώτης 2, Ζαρίκος 2, Χερουβείμ 6, Βαμβακάς 1, Μ.Στάθης 1, Χουρσουντιάν 8, Π.Στάθης, Κορκολής , Χαραλής 1.