Μόνη πρώτη και αήττητη η ΑΕΚ, κέρδισε την Δράμα - greekhandball.com

Μόνη πρώτη και αήττητη η ΑΕΚ, κέρδισε την Δράμα

Η ΑΕΚ ξεπέρασε τις δυσκολίες της μετακίνησης της ως γηπεδούχου στον Βύρωνα, την κόπωση από το ταξίδι και το ματς στη Θεσσαλονίκη με τον ΠΑΟΚ, την αντίσταση της μαχητικής Δράμας και κέρδισε με καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ( όταν βελτιώθηκε στην άμυνα ) με 35-25.

Στην ανάπαυλα, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 17-15, αλλά, πήρε ικανή διαφορά μετά το 40΄ ( 24-20 ) ανεβάζοντας ρυθμούς όσο το ματς κυλούσε προς το τέλος του.

Ο Λέμος επανεμφανίσθηκε και ήταν πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ με 5 γκολ, μαζί με τον Τικ και τον Λιάπη ενώ ο Μωραϊτης με 9 τέρματα και ο Τόσκας με 7 κράτησαν την Δράμα σε ανταγωνιστικό επίπεδο σε ένα παιχνίδι όπου υπήρχαν αρκετές απουσίες τόσο από τους γηπεδούχους όσο και από τους φιλοξενούμενους.

Η ΑΕΚ είναι πλέον η μόνη αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα μετά την ήττα του ΠΑΟΚ από τον Ολυμπιακό και μόνη πρώτη στην βαθμολογία.

Τα πεντάλεπτα: 4-4, 7-6, 9-7, 12-8, 14-11, 17-15 ( ημίχρονο ), 19-16, 24-20, 26-22, 29-23, 35-25.

AEK ( Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Τικ 5, Ζίβκοβιτς 3, Μαντάλινιτς 3, Αλμέιδα, Ηλιόπουλος 3, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 5, Άρσιτς, Καλόμοιρος 4, Σόκολιτς, Τσιτομπί 1, Ρογκούλσκι 3, Λέμος 5, Κεδέρης 1.

ΔΡΑΜΑ ( Βαλαβάνης): Μωραΐτης 9, Χαϊτίδης, Πολύδωρος 1, Τορνικίδης 1, Τόσκας 7, Παπάζογλου, Καλαϊτζίδης, Ντακάρης, Μπάρμπας, Παπαγεωργίου, Ζιβούλοβιτς 2, Παπαδόπουλος 3, Κρανιώτης, Σίνα 2.

Διαιτητές: Μερτινιάν-Τόλιος. Δίλεπτες: 2-2. Πέναλτι: 3/3-3/1