Νίκη-ορόσημο για τον Ορφέα στα Βασιλικά, επί του Κορυδαλλού - greekhandball.com

Νίκη-ορόσημο για τον Ορφέα στα Βασιλικά, επί του Κορυδαλλού

Ιστορική νίκη ( που δεν αποκλείεται μάλιστα να αποδειχθεί στο τέλος της σεζόν καθοριστική για το μέλλον του στην Α1 Γυναικών ) πέτυχε ο νεοφώτιστος Ορφέας Σουρωτής που επικράτησε στα Βασιλικά  με 26-24 του ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Τόσο ο Ορφέας όσο και ο Κορυδαλλός ως αντικειμενικό στόχο έχουν την παραμονή στην κατηγορία.

Στο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 14-11, αλλά, σταδιακά, στην επανάληψη ο Ορφέας ισσορόπησε την κατάσταση, προηγήθηκε μάλιστα με 23-20 στο 55΄ και εντέλει πέτυχε την μεγάλη νίκη.

Η Μαυροπούλου του Ορφέα ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα με 8 τέρματα ενώ για τον Κορυδαλλό,  Α.Σαββαλάκη και Διακογιάννη πέτυχαν από 5 τέρματα και η Σουάρεζ αυτή τη φορά περιορίσθηκε στα 4.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-4, 5-7, 6-9, 8-12, 11-14 (ημίχρονο ), 14-15, 16-15, 19-17, 21-19, 23-20, 26-24

ΟΡΦΕΑΣ ΣΟΥΡΩΤΗΣ (Μπουντούλα): Παπακώστα, Αναστασιάδου 3, Χωρινού 1, Ιωαννίδου 7, Δημητρακούδη, Τσολοζίδου, Κουκλοτίδου 4, Ζήση, Μπούκου, Ματζαρλή, Μαυροπούλου 8, Γιαρτιμίδου, Καραδήμου 1, Πουλγαρίδου, Χατζησαββίδου 2, Κάππα.

ΑΟΑΟΔ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ (Δωροθέου): Σκάλα, Σουάρεζ 4, Ν. Μαυρογεώργη, Σίτογλου 1, Ζ. Μαυρογεώργη, Μπλάας, Α. Σαββαλάκη 5, Ωραιοπούλου 3, Αχλαδιώτη, Δ. Σαββαλάκη, Πασχαλούδη, Διακογιάννη 5, Μανιά 2, Ταβλαρίδη 4, Παρέσογλου.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 4/1-2/2