Με Μπραουδάκη MVP , πρώτη νίκη για τον Ιωνικό Ν.Φ. επί του Δούκα - greekhandball.com

Με Μπραουδάκη MVP , πρώτη νίκη για τον Ιωνικό Ν.Φ. επί του Δούκα

Με MVP τον τερματοφύλακα Δημήτρη Μπραουδάκη, ο Ιωνικός Νέας Φιλαδελφείας πέτυχε την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 26-25 του Δούκα, που παραμένει δίχως νίκη στο ενεργητικό του.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 15-13, ωστόσο, στην επανάληψη ο γηπεδούχος Ιωνικός Ν.Φ. με καλή άμυνα και μεγαλύτερη ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία, αρχικά προηγήθηκε 21-19 στο 45΄ και διατηρώντας διαφορά που έφθασε και στα 3 τέρματα, αντιστάθηκε στον Δούκα, που γνώρισε την ήττα.

Χαρακτηριστικό της νευρικότητας που κυριάρχησε λόγω της σημασίας του αγώνα και για τις δύο ομάδες, το γεγονός ότι από το 43΄ έως το τέλος, το επιμέρους σκορ ήταν 5-6 , με μόλις 11 τέρματα σε αυτό το διάστημα.

Το τελευταίο δίλεπτο εξελίχθηκε αγωνιωδώς.

Στο 58΄ ο Δούκας μείωσε σε 25-24,  αλλά, ήλθε η απάντηση από τον Κουκουλά με το 26-24 και ο Παγιάτης  πέτυχε το 26-25 στο 58.30'' .

Ο Τζηράς τραυματίσθηκε στην προσπάθεια του να φύγει γρήγορα στην επίθεση και να σκοράρει αιφνιδιάζοντας τους αντιπάλους του  στο 59.08 '' , αστοχώντας εντέλει στο σουτ που πρόλαβε να επιχειρήσει, ακολούθησε άστοχη προσπάθεια από τον Σ.Αϊβαλιώτη στο 59.43''  και ο αγώνας έληξε χωρίς ο Δούκας να καταφέρει να αποσπάσει έστω την ισοπαλία ( που θα ήταν η τρίτη διαδοχική για την ομάδα του ) καθώς δεν ευστόχησε στην τελευταία επίθεση του.

Ο προπονητής του Ιωνικού Ν.Φ. Γιάννης Αρβανίτης είπε για το ματς : '' Στο δεύτερο ημίχρονο, πήραμε διαφορά στο σκορ, αλλά, αντί να τελειώσουμε εκεί το ματς, φάνηκε το άγχος από την πίεση ενδεχομένως από τις 4 ήττες στα ισάριθμα παιχνίδια που είχαν προηγηθεί στο πρωτάθλημα. Ο Δούκας  μπορούσε να ισοφαρίσει με τον Τζηρά, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ χωρίς τερματοφύλακα. Μετρά ότι πήραμε το αποτέλεσμα. Ο Δούκας έχει ομάδα καλύτερη σε σχέση με την βαθμολογική συγκομιδή του ''.

Τα πεντάλεπτα : 4-2, 6-4, 8-6, 9-9, 10-11, 13-15  ( ημίχρονο ), 16-16, 18-18, 21-19, 23-21, 25-23, 26-25.

Διαιτητές : Τζαφερόπουλος-Μπέτμαν

Δίλεπτα :   5-5           Πέναλτυ : 1/1, 3/3

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. : Μπραουδάκης, Μαντζόπουλος 3, Χελιώτης 1, Σ.Αϊβαλιώτης 4, Χαντέλης 6, Ελοζιέουα 3, Κουκουλάς 3, Μπαλάσκας 1, Μελετάκος, Ι.Βασιλείου 5, Α.Βασιλείου, Ταουσάνης, Παπαδόπουλος, Συγγάρης, Τρούλος, Μπούτος.

ΔΟΥΚΑΣ : Μποροντάϊ, Κολλύρης, Τζηράς 6, Γιάντσα 4, Παναγιώτου, Γερουλάνος 3, Παγιάτης 1, Πάνου 2, Δικαιούλιας 1,  Αναστασίου 1, Στεφανίτσης , Γκάτσεβιτς, Χαριτωνίδης, Κοβάνης, Ντούνης 1, Τσακουρίδης 6.