''Βασιλιάς Αερωπός'' στη Μίκρα, νίκησε την Πυλαία - greekhandball.com

''Βασιλιάς Αερωπός'' στη Μίκρα, νίκησε την Πυλαία

Ο Αερωπός Εδεσσας πήρε σπουδαία νίκη στη Μίκρα απέναντι στην Πυλαία, με 28-23, σε παιχνίδι για την 5η αγωνιστική της Handball Premier.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφεραν να περιορίσουν την Πυλαία , που αρκέσθηκε μόλις σε 5 τέρματα στο διάστημα από το 27΄ έως το 52΄, για ένα εικοσάλεπτο δηλαδή, διάστημα στο οποίο ο Αερωπός σκόραρε 12 φορές και εκεί εντέλει κρίθηκε και το ματς.

Ο Κουκουτσίδης ήταν ο πρώτος σκόρερ του Αερωπού και του αγώνα με 8 γκολ ενώ θαυμάσιοι ήταν επίσης ο γκολκίπερ Βέρεμτσουκ και ο Μπούλκιν, που πέτυχε καθοριστικά τέρματα. Η προοδευτική βελτίωση της ομάδας της Εδεσσας αποτυπώθηκε στο γήπεδο της Μίκρας με χαρακτηριστικό τρόπο.

Πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία από τον Αερωπό που νίκησε την Πυλαία με το δικό της ''όπλο'', την υποδειγματική άμυνα.

Η Πυλαία είχε στο τεραίν τον Στογιάνοβιτς, ωστόσο, δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα, φάνηκε νευρική, έκανε λάθη και αυτή την φορά δεν απέφυγε την ήττα που θα μπορούσε να είχε υποστεί και στο ΟΑΚΑ από τον Δούκα, όπου επίσης δεν ήταν καλή.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 4-5, 7-8, 9-9, 10-12 (ημίχρονο ), 12-13, 12-15, 13-18, 15-22, 19-23, 23-28.

ΠΥΛΑΙΑ (Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης, Μανωλούδης 3, Μέτσης, Τσαμεσίδης 3, Λαστσάκοφ 1, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 2, Ορφανουδάκης, Μπάτζιος 4, Αλεξανδρίδης 4, Κυριακίδης, Σιγγιρίδης, Γιορανίδης 1, Αλατσατιανός 1, Στογιάνοβιτς 4.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ  (Πηλαλίδης): Βέρεμτσουκ, Γεωργαλής, Κωστακίδης 4, Τσέλιος, Μπούτκαρης, Παπαγιάννης, Μπούλκιν 6, Μαυροδουλάκης 2, Μποτσκάρεφ 2, Κράλλης 4, Αθανασιάδης, Κουκουτσίδης 8, Μήγγας 2, Γιαννούσης, Τοτίδης, Μυλωνάς.

Διαιτητές: Θεοδοσίου - Τζαφερόπουλος. Δίλεπτα: 6-5. Κόκκινη: Ζαφείρης (55:04 - τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 4/3, 2/1.