Ανώτερος ο Ολυμπιακός, πέρασε μόνος 3ος με νίκη επί του Διομήδη - greekhandball.com

Ανώτερος ο Ολυμπιακός, πέρασε μόνος 3ος με νίκη επί του Διομήδη

Με πολύ καλή εμφάνιση, ο Ολυμπιακός νίκησε 34-26 τον Διομήδη στην Ηλιούπολη και με πρώτο σκόρερ τον Βέμπερ με 11 τέρματα, πέρασε μόνος στην 3η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος με 8 πόντους στο ενεργητικό του έναντι 10 της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ.

Από τον Ολυμπιακό έλειψαν οι Κανδύλας-Μπάουερ, ωστόσο, ήταν κυρίαρχος στην αναμέτρηση και μάλιστα μετέτρεψαν το 8-6 σε 17-6, με σερί 9-0 μέσα σε 11 λεπτά στο πρώτο μέρος ( 14΄25΄).

Μάλιστα, οι ''ερυθρόλευκοι'' ανέβασαν τη διαφορά ακόμα και στα 15 γκολ ( 33-18 ) στο 51΄, προτού πλησιάσει στα 8 τέρματα ο Διομήδης με σερί 8-1, εκμεταλλευόμενος και τη χαλάρωση του αντιπάλου του αλλά και καταβάλλοντας παράλληλα την ύστατη προσπάθεια του, ώστε έστω να περιορίσει το εύρος της ήττας στην οποία υποχρεώθηκε.

Γιώργος Καρασαββίδης  ( προπονητής Ολυμπιακού ) : «Το Άργος είναι, όντως, μια πολύ καλή ομάδα. Τώρα, έχουμε μπει σε μια περίοδο, που παίζουμε κάθε τρεις ημέρες. Παίξαμε λίγο… μπουκωμένα στην αρχή, δηλαδή το ψάχναμε το παιχνίδι. Αρχίζουμε σιγά-σιγά να εμπιστευόμαστε τη δουλειά που κάνουμε και το πλάνο που βγάζουμε. Νομίζω, συνεχίσαμε από το προηγούμενο παιχνίδι. Πήραμε κάποιο χρόνο στη επίθεση για να βρεθούμε μεταξύ μας. Πλέον, έχουμε μπει σε μία σειρά αγώνων Κυριακή-Τετάρτη-Κυριακή. Αν μπορέσουμε να βγάλουμε τα πράγματα που μας έφεραν σήμερα στη νίκη και έρθει και στο τέλος η διαφορά, θα είναι καλοδεχούμενη. Θα το παλέψουμε».

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 10-6, 13-6, 17-6, 21-11 (ημίχρονο), 23-13, 27-14, 30-17, 32-18, 33-22, 34-26.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Κουτουλογένης, Παπαδημητρίου, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 1, Βέμπερ 11, Πασσιάς 1, Μοντόρο 4, Λιόλιος 1, Σλαβούλιτσα 4, Οστρούσκο 1, Γκρατζάν 3, Μιχαηλίδης.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ(Ζαραβίνας): Κωστούλας, Τσάκαλος 4, Τζίμπουλας 5, Τσιγαρίδας 1, Γ. Μούγιτς, Μάλλιος 5, Τερλέτσκι, Κουτρουμπής, Ασβεστάς 1, Καϊμακάμης 1, Μπετζιλαλί 3, Μάνθος 2, Μπεκιάρης, Άντζελιτς, Τζ. Μούγιτς, Ζίφκοβιτς 4.

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης- Ζήσης, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 6/6-2/2