Ο 17χρονος Τουλκερίδης πρωταγωνιστής στην επιτυχία της Αξιούπολης ! - greekhandball.com

Ο 17χρονος Τουλκερίδης πρωταγωνιστής στην επιτυχία της Αξιούπολης !

Με πρώτο σκόρερ τον 17χρονο Τουλκερίδη που πέτυχε 9 γκολ και πίστη στη νίκη έως το τέλος, ο Αλέξανδρος Αξιούπολης, παρά τις ελλείψεις του, νίκησε τον Αρη Θεσσαλονίκης με 28-26 για την Α2 Εθνική Ανδρών.

Στο ματς της Αξιούπολης, ο Αρης ήταν μπροστά με 1-2 γκολ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά, ο Αλέξανδρος ισοφάρισε σε 25-25 στο 55΄και με την βοήθεια του κοινού του, έφθασε στη νίκη με 28-26, με ουσιαστική συμβολή από τον αρχηγό του Καραπεϊδη στα κρίσιμα τελευταία λεπτά και πολύτιμες αποκρούσεις από τον γκολκίπερ Ιωαννίδη.

Ο Αρης παρά τα 17 γκολ από Ψωμαθιανό-Στίγγα-Ελέτα, δεν μπόρεσε να διαχειρισθεί με αποτελεσματικότητα τις κρίσιμες και καθοριστικές φάσεις του τελευταίου πενταλέπτου, σε ένα όμορφο παιχνίδι με ωραίες προσπάθειες και από τις δύο ομάδες.

Τα πεντάλεπτα :  3-4, 4-6, 6-8, 9-9, 10-11, 14-13 ( ημίχρονο ), 15-16, 17-19, 19-21, 22-23, 25-25, 28-26.

Διαιτητές :  Βαγγελτζίκης-Γκόγκας.

Δίλεπτα :  3-5, Πέναλτυ : 7/6, 6/3

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ :  Κέφαλος 1, Κετικίδης, Ντιμολάρι 6, Στεφανίδης, Δουλούμπακας 2, Α.Ιωαννίδης, Παπαρήγας 2, Τουλκερίδης 9, Παπαρίδης, Καραγιάννης 3, Π.Ιωαννίδης, Καϊσίδης, Γουβιανάκης 2, Καλπακίδης, Κουρούπης, Καραπεϊδης 3.

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ : Τσόχας 2, Πούλκος, Κιάκος, Γιαβρόγλου, Χαραλαμπάκης, Στίγγας 6, Αναστασιάδης 2, Ψωμαθιανός 7, Καραβασίλης 2, Μπουλούκης, Ταραμονλής 2, Τοκατζόγλου , Ελέτα 4, Μπρόϊκος, Αχίλιας 1, Μουρτζίνος.