Άνοδος στην Α2 Ανδρών για τον Πήγασο Κυψέλης! - greekhandball.com

Άνοδος στην Α2 Ανδρών για τον Πήγασο Κυψέλης!

Την άνοδό του στην Α2 Ανδρών πανηγυρίζει ο Πήγασος Κυψέλης, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας με 32-16 του Έσπερου Καλλιθέας, σε ματς για την 6η και τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της Β Εθνικής.

Το παιχνίδι ήταν ισόπαλο (5-5) στο 15ο λεπτό, όμως στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και στο ημίχρονο είχαν προβάδισμα δέκα γκολ (17-7).

Στην επανάληψη, ο Πήγασος δεν αντιμετώπισε δυσκολίες, διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα και κυριάρχησε.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ - ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 32-16

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 3-2, 5-5, 9-7, 14-7, 17-7 (ημίχρονο), 18-10, 21-11, 23-12, 24-13, 28-14, 32-16

ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ: Φωτόπουλος, Ζύλι, Σκλαβούνος 1, Κοντογιώργος 10, Βασάλος 1, Βασιλείου Θ. 1, Νεοχωρίτης, Κωνσταντινίδης, Σαρδής 1, Παπαγιαννόπουλος, Νικολάου 10, Σκληρός 2, Βασιλείου Ε., Ψαρρός 4, Πολίτης 2

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: Αντωνιάδης, Αρβανιτίδης 2, Πανταζής 6, Παναγόπουλος, Ταυρόπουλος 4, Καύκουλας 2, Παπάζογλου, Τοτάζι 2, Τυμπάμπογλου

Διαιτητές: Βήτας - Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 2/3-0/3