LIVE: ΑΕΚ - Πυλαία (Αποτέλεσμα: 20-21) - greekhandball.com

LIVE: ΑΕΚ - Πυλαία (Αποτέλεσμα: 20-21)

Λήξη αναμέτρησης! Η Πυλαία είναι Κυπελλούχος Ελλάδας!

20-21 Μυλωνάς (59:54)

O Mέτσης βρέθηκε τετ α τετ με τον Άντζελιτς, ο γκολκίπερ της ΑΕΚ απέκρουσε την μπάλα

16-19 Ζαφείρης (54:51)

Κόκκινη και μπλε κάρτα στον Λέμος (54:15)

Οι διαiτητές εξετάζουν μέσω του VAR την πιθανότητα φάουλ από τον Λέμος, ένταση στο ματς

16-18 Eλευθεριάδης Γ. (54:03)

Mετά από το 20ο λεπτό (7-8), η ΑΕΚ μείωσε και πάλι στο ένα τέρμα

16-17 Τζηράς (53:01)

Δοκάρι από τον Λέμος (51:25), η μπάλα ξανά στην Πυλαία

Η Πυλαία «έβγαλε» την άμυνα, ο Μόγια χρεώθηκε με φάουλ, η μπάλα στην κατοχή της ομάδας του Ανανιάδη

Xωρίς γκολ στο ματς εδώ και 6 λεπτά

Δίλεπτη στον Ζαφείρη (50:04)

Οι διαιτητές παρακολουθούν στο VAR την τελευταία φάση (50:04) κατά την επίθεση της ΑΕΚ και εξετάζουν πιθανότητα φάουλ από παίκτη της Πυλαίας

Τάιμ άουτ ζήτησε η ΑΕΚ (49:30)

Αποκαταστάθηκε η ισορροπία στο ματς, και οι δύο ομάδες αγωνίζονται με επτά παίκτες. Η Πυλαία κατάφερε να μην δεχθεί τέρμα, ενώ έπαιζε με τέσσερις παίκτες!

Διανύουμε το 49ο λεπτό

Με πέντε παίζει, πλέον, η Πυλαία

Οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν φάουλ, που έκανε ο Μόγια και η μπάλα είναι τώρα στην κατοχή τους

Η Πυλαία έμεινε με τέσσερις παίκτες, ενώ η ΑΕΚ αγωνίζεται με έξι

Ολιγόλεπτη διακοπή στο ματς, καθώς εξετάζεται η τελευταία φάση (47:19)

Δίλεπτη στον πάγκο της Πυλαίας (47:19)

Δίλεπτη στον πάγκο της ΑΕΚ (47:19)

Ο Τζηράς εκτέλεσε το πέναλτι, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ. Η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία να μειώσει στο ένα τέρμα.

13-17 Παπαγεωργίου

«Τίποτα» αποφάσισαν οι Κινατζίδης - Φωτακίδης. Η μπάλα, ωστόσο, βρίσκεται στην κατοχή της ΑΕΚ.

Οι διαιτητές εξετάζουν στο VAR την τελευταία φάση (39:57)

13-16 Τζηράς

Τετ α τετ του Κουκμίση Κ. με τον Άντζελιτς, ο τερματοφύλακας της Ένωσης απέκρουσε

12-16 Κουκμίσης Κ.

Ο Μυλωνάς «έκλεψε» την μπάλα, βγήκε στην αντεπίθεση, όμως σε τετ α τετ ο Μπαμπατζανίδης απέκρουσε την μπάλα, στην επαναφορά ο Ουγκάλντε σούταρε επίσης όντας εντελώς αμαρκάριστος, όμως ο 20χρονος γκολκίπερ (δανεικός από την ΑΕΚ) απομάκρυνε εκ νέου. Πρόκειται για ένα από τα κορυφαία στιγμιότυπα, αν όχι το κορυφαίο, προς το παρόν, του αγώνα!

Η Πυλαία διαμαρτύρεται για φάουλ στην τελευταία φάση και τα μέλη της ζητούν από τους διαιτητές να την δουν σε ριπλέι

12-15 Μόγια

11-15 Ουγκάλντε

10-15 Τριανταφυλλίδης (34:20)

10-14 Πλάθα (33:35)

Προβάδισμα πέντε τερμάτων για την Πυλαία! Μεγάλο παιχνίδι από τον Τσαμεσίδη, που έχει πετύχει πέντε γκολ και είναι ο πρώτος σκόρερ των Θεσσαλονικέων

9-14 Τσαμεσίδης (33:22)

Η ΑΕΚ βγήκε στην αντεπίθεση με πλεονέκτημα σε αριθμό παικτών, όμως η Πυλαία αμύνθηκε και πάλι αποτελεσματικά.

Η Πυλαία προηγείται με τέσσερα τέρματα διαφορά, για πρώτη φορά στο ματς

9-13 Τσαμεσίδης (πέναλτι, 31:00)

Έναρξη δεύτερου μέρους

Η ΑΕΚ έχει πετύχει λιγότερα από 9 τέρματα, στο πρώτο ημίχρονο, κατά την τρέχουσα σεζόν, μόνο στο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Γιούροφαρμ Πέλιστερ (Β. Μακεδονία), για το EHF European League. Πρόκειται, επομένως, για το δεύτερο αρνητικό ρεκόρ της Ένωσης στο πρώτο μέρος αγώνα.

Η νεανική και ενθουσιώδης Πυλαία πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση, είναι εξαιρετική τόσο αμυντικά (μεγάλη εμφάνιση και από τον γκολκίπερ, Μπαμπατζανίδη), όσο και επιθετικά. Η ΑΕΚ έχει πετύχει μόλις 9 τέρματα στο πρώτο μισάωρο, σε αρκετές περιπτώσεις έχει σπαταλήσει επιθέσεις, εξαιτίας λαθών της και θα πρέπει να βρει αντίδοτα στο δεύτερο μέρος, για να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής και παθιασμένης Πυλαίας, που δεν έχει να χάσει τίποτα απόψε.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου

Ο Τσαμεσίδης εκτέλεσε φάουλ σε «νεκρό» χρόνο, ο Μπουκοβίνας μπλόκαρε την μπάλα

Νέο λάθος από την ΑΕΚ στο 29ο λεπτό, «κλέψιμο» από την Πυλαία και ξανά στην επίθεση οι Θεσσαλονικείς

9-12 Tριανταφυλλίδης

Κίτρινη στον Κεδέρη, που κάθεται στον πάγκο (28:11)

9-11 Tζηράς

Ο Τζηράς εκτέλεσε πέναλτι, ο Μπαμπατζανίδης απέκρουσε, όμως στην επαναφορά ο παίκτης της ΑΕΚ σκόραρε

Δίλεπτη στον Ζαφείρη (27:39)

8-11 Τριανταφυλλίδης (27:11)

8-10 Mόγια

Δίλεπτη στον Ελευθεριάδη (24:58)

Η διαφορά για πρώτη φορά στα τρία τέρματα

7-10 Ελευθεριάδης Γ. (24:47)

7-9 Ζαφείρης (μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Παπαγεωργίου, με τον οποίο αντάλλαξε γύρω στις οκτώ πάσες)

Η φάση ελέγχθηκε από τους διαιτητές στο VAR, η μπάλα στην ΑΕΚ

Οι διαιτητές ελέγχουν την τελευταία φάση κατά την επίθεση της Πυλαίας (22:47)

Τάιμ άουτ ζήτησε η Πυλαία (21:27)

7-8 Μόγια

Κίτρινη στον προπονητή της Πυλαίας, Μπάμπη Ανανιάδη

6-8 Tριανταφυλλίδης

6-7 Mυλωνάς (18:57)

Δοκάρι από τον Μπάτζιο στο 18:45

Στο 18ο λεπτό ο Στεφάνοβιτς δεν μπόρεσε να ελέγξει την μπάλα, έπειτα από πάσα, και η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία επίθεσης

3-2 Λέμος (08:58)

Aπόκρουση του τερματοφύλακα Μπαμπατζανίδη (δανεικός από την ΑΕΚ στην Πυλαία) σε τετ α τετ με τον Ουγκάλντε και έντονοι πανηγυρισμοί από τον ίδιο και τον πάγκο των Θεσσαλονικέων

Το ματς ξεκίνησε

Τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Κώστα Κινατζίδη. Ο γιος του, Χάρης, σφύριξε μάλιστα για την συμπλήρωση του λεπτού.

Όλα έτοιμα για την έναρξη του μεγάλου τελικού. Ας απολαύσουμε ένα όμορφο παιχνίδι.

Οι διαιτητές, Κινατζίδης, Φωτακίδης φορούν μαύρα περιβραχιόνια, λόγω του θανάτου (28/04) του πατέρα του Χάρη Κινατζίδη σε ηλικία μόλις 56 ετών από ανακοπή. Το διαιτητικό δίδυμο, επιπλέον, βραβεύτηκε από την ΚΕΔ/ΟΧΕ.

H παρουσίαση των δύο ομάδων έχει ξεκινήσει

ΠΥΛΑΙΑ: Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης, Αντωνιάδης, Μέτσης, Ελευθεριάδης Γ., Κουκμίσης Ν., Τσαμεσίδης, Γιαννακίδης, Κουκμίσης Κ., Τριανταφυλλίδης, Μπάτζιος, Αλεξανδρίδης, Παπαγεωργίου, Αλατσατιάνος, Γιαννακόπουλος, Ελευθεριάδης Χ.

ΑΕΚ: Στεφάνοβιτς, Τζηράς, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος, Άντζελιτς, Μυλωνάς, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε, Καλόμοιρος, Κεδέρης

Παιδάκια από την Ακαδημία της Πυλαίας ήρθαν στο γήπεδο (19:15) κρατώντας μάλιστα τύμπανο, ώστε να δώσουν παλμό και να ενθαρρύνουν την ομάδα τους.

Χθες (29/04) η Πυλαία απέκλεισε τον ΠΑΟΚ στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης, ενώ η ΑΕΚ τον Ολυμπιακό στον δεύτερο ημιτελικό.

Καλησπέρα σας από το ΔΑΚ Λευκόβρυσης της Κοζάνης, όπου βρίσκεται το greekhandball.com για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ανδρών, ΑΕΚ - Πυλαία (20:00). Μαζί θα παρακολουθήσουμε σε ζωντανό χρόνο την εξέλιξη της σπουδαίας αναμέτρησης.