Κυριάρχησε η ΑΕΚ της Προσοτσάνης στην πρεμιέρα του Final-5 του Πρωταθλήματος Νεανίδων - greekhandball.com

Με νίκη ξεκίνησε η ΑΕΚ τις υποχρεώσεις της στην τελική φάση του Πρωταθλήματος Νεανίδων, η οποία λαμβάνει χώρα στην Θεσσαλονίκη, καθώς επικράτησε με 23-29 της Προσοτσάνης.

Η Ένωση βρισκόταν πίσω στο σκορ στα πρώτα 15 λεπτά, όμως στην συνέχεια ισορρόπησε (11-11 στο 25ο λεπτό) και στο ημίχρονο είχε προβάδισμα τριών τερμάτων (13-16).

Η Προσοτσάνη κατάφερε να ισοφαρίσει σε 16-16 στις αρχές του δεύτερου μισαώρου, όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα η ΑΕΚ ήλεγχε τον ρυθμό και επικράτησε.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ – ΑΕΚ 23-29

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-4, 7-6, 7-9, 11-11, 13-16 (ημίχρονο), 16-16, 17-20, 20-23, 21-26, 22-27, 23-29

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: Κατσιγάννη, Χαλβατζή Ε., Μελαδίνη 2, Σπυρίδου 3, Τσιαμούρα 13, Νούση 2, Ιωαννίδου, Τσαλκίδου, Ζάμπα 3, Αβραάμ, Παπαδοπούλου, Τσιόκα, Ράμα, Χαλβατζή Ν.-Μ., Κάσταρη, Γορδή

ΑΕΚ: Τσικνή, Λως, Κίτσιου 4, Ψαριώτη 5, Κουτροδήμου, Κατσίκα 4, Παπαϊωάννου 1, Μετάι Α. 7, Λυτρίβη, Σαρκίρη, Βερβέρη, Μανωλοπούλου, Μπανάση 3, Μαυρίδου, Μετάι Ε., Πατρώνη 5

Διαιτητές: Νάσκος - Χαρίτσος, Δίλεπτα: 1-3, Πέναλτι: 2/3 - 3/3