Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ επί του Δούκα ! - greekhandball.com

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ επί του Δούκα !

Σπουδαία νίκη για την ΑΕΚ που κατέβαλε με εμφατικό τρόπο και καταπληκτική εμφάνιση, με 36-25, τον Πρωταθλητή και πάντα ισχυρό Δούκα σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο '' Μάνος Λοϊζος '' στη Νίκαια, για το Final 8 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.
Μετά το 20΄ η ΑΕΚ επέβαλε τον δικό της ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε φθάνοντας σε διαφορά 13 τερμάτων στο 50΄( 18-31 ) και εντέλει ολοκληρώνοντας την προσπάθεια της με υπεροχή 11 γκολ.
Η ομάδα του Αλέξη Αλβανού ήταν ανώτερη, συμπεριφέρθηκε πολύ καλά αμυντικά και υποχρέωσε τον αντίπαλο της να σκοράρει μόλις 5 φορές από το 30΄  μέχρι το 53΄, διάστημα στο οποίο η Ενωση είχε υπέρ της επιμέρους σκορ 13-5.
Και πάλι ο Καλύβας ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ενωσης με 9 γκολ ( εξαιρετικοί και οι Παπαδόπουλος, Βαρδαξόπουλος, Πούλιας αλλά δεν υστέρησε κανείς από τους νικητές ) ενώ από τον Δούκα ξεχώρισαν στο σκοράρισμα Παναγιώτου και Κολεζάκης, οι οποίοι σημείωσαν από 6 τέρματα.

Τα πεντάλεπτα :  3-3, 5-6, 8-8, 10-10, 11-14, 13-19 ( ημίχρονο ), 15-22, 16-25, 17-29, 18-31, 22-34, 25-36.

Διαιτητές :  Μερτινιάν-Φωτακίδης.

Δίλεπτες : 4-5, Πέναλτυ : 4/3-4/4

ΔΟΥΚΑΣ :Μπάρκας, Αντωνιάδης 2, Σταματάκος, Δερμάνης, Βασιλείου, Χατσατουριάν 3, Μπατής 5, Κολεζάκης 6, Παναγιώτου 6, Ναθαναήλ , Πετρουλάκος 2, Βαλκάνας , Βλαχάκης , Καρακεχαγιάς , Χαριτωνίδης , Παπαχαρτοφύλης 1.

ΑΕΚ : Βασιλακάκης, Βρεττός, Πολυχρόνης , Χατζηπαυλής 3, Ραράκος , Παππάς , Σφακιωτάκης, Βούλγαρης 1, Ματεντζόγλου 2, Καλύβας 9, Πολυζωγόπουλος 6, Πούλιας 7, Βαρδαξόπουλος 8, Εγκαρχος, Παπαδόπουλος, Κοτζιάς.