Εκτός έδρας νίκη για τον Φίλιππο Βέροιας επί των Ελπίδων Αμυνταίου - greekhandball.com

Εκτός έδρας νίκη για τον Φίλιππο Βέροιας επί των Ελπίδων Αμυνταίου

Ο Φίλιππος Βέροιας επικράτησε εκτός έδρας με 24-28 των Ελπίδων Αμυνταίου, σε ματς για την 7η αγωνιστική της Β' φάσης (2ος όμιλος, θέσεις 1-5) της Α2 Γυναικών.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα 15 λεπτά, όμως στην συνέχεια ο Φίλιππος ήλεγχε τον ρυθμό, «έχτισε» διαφορά και στο ημίχρονο προηγούνταν με 11-14.

Στην επανάληψη, η ομάδα της Ημαθίας συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα, μολονότι οι Ελπίδες βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν να ισοφαρίσουν (24-24) πέντε λεπτά πριν από το φινάλε, όμως το σύνολο της Βέροιας επιβλήθηκε και κατέκτησε τους δύο πόντους.

ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 24-28

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 6-6, 7-9, 9-13, 11-14 (ημίχρονο), 13-15, 16-17, 18-20, 21-23, 24-24, 24-28

ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ: Αντωνιάδου, Βασιλείου 10, Ελευθεράκη, Ηλεκτρίδου, Κουτσουρίδου Σ., Κουτσουρίδου Α. 2, Μίτις 2, Μπουρή, Ντίνα 3, Πανταζή Π. 4, Παρχαρίδου 2, Πανταζή Σ. 1, Κακλίδου

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: Δημητρίου 5, Τσαγκερά, Παπαδοπούλου 4, Σαρρηγιαννίδου 7, Παπά 2, Σιαράψη, Βαλκαφώτη 1, Νικολοπούλου 3, Ιωακειμίδου 6, Παναγιωτίδου, Θεοδωρίδου

Διαιτητές: Μαυρίδης - Νικολαΐδης, Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 4/4-2/2