Yποβιβάστηκε ο Αθηναϊκός, που επικράτησε ωστόσο της Προσοτσάνης - greekhandball.com

Yποβιβάστηκε ο Αθηναϊκός, που επικράτησε ωστόσο της Προσοτσάνης

Ο Αθηναϊκός επικράτησε εντός έδρας της Προσοτσάνης με 37-33, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των πλέι άουτ (θέσεις 7-12) της Α1 Γυναικών, όμως υποβιβάστηκε στην Α2, στην οποία θα συμμετέχει την επόμενη σεζόν και η ομάδα της Δράμας.

Στο ημίχρονο ο Αθηναϊκός προηγούνταν με 18-11, σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν έχασε το προβάδισμα, διατήρησε διαφορά ασφαλείας από την Προσοτσάνη και τελικά κυριάρχησε.

Πρώτη σκόρερ του ματς αναδείχθηκε η αθλήτρια των φιλοξενούμενων, Τσιαμούρα, που σημείωσε 15 γκολ, ενώ 12 τέρματα πέτυχε η παίκτρια του Αθηναϊκού, Νούσια.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 37-33

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-3, 8-3, 11-4, 13-8, 18-11 (ημίχρονο), 21-15, 24-19, 28-22, 31-25, 35-30, 37-33

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κοτσαμπουικίδου, Μακρόγλου, Σιαρβαρλή 2, Τζούρισιτς, Βέτκοβα 9, Καμπόιμ, Γάσπαρη, Κούρου, Στρούζου, Γκλομπάρεβιτς 3, Βαρούχα, Νούσια 12, Μάγκου 8, Παπαδημοπούλου 3, Δημοπούλου, Συκιωτάκη

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: Δικμάνη 4, Ιωαννίδου 1, Σπυρίδου 1, Ζάμπα, Καστάρη, Μελαδίνη, Τσιόκα, Σεβδίλη 9, Τσιαμούρα 15, Λαζαρίδου 3, Κατσιγιάννη

Διαιτητές: Μερτινιάν - Λεφάκης, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 1/1 - 6/6