Έξι στα έξι για την ΑΕΚ στα πλέι οφ - greekhandball.com

Έξι στα έξι για την ΑΕΚ στα πλέι οφ

Την έκτη της νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στα πλέι οφ της Handball Premier πανηγύρισε η ΑΕΚ, που επικράτησε με 33-20 του Αερωπού Έδεσσας, στο ΟΑΚΑ.

Μετά από τα πρώτα λεπτά του ματς, η Ένωση κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, αύξησε προοδευτικά την διαφορά και στο ημίχρονο προηγούνταν με 17-9. Στην επανάληψη, οι Κιτρινόμαυροι δεν απειλήθηκαν από τον αντίπαλό τους, ο οποίος παρουσιάστηκε με απουσίες (σ.σ. η αποστολή του Αερωπού αποτελούνταν από 13 αθλητές), διατήρησαν τον ρυθμό τους και επιβλήθηκαν κατά κράτος. Ο τεχνικός της ΑΕΚ, Δημήτρης Δημητρούλιας, έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αθλητές και ξεκούρασε άλλους, κάνοντας έτσι ροτέισον. Από την άλλη, οι Εδεσσαίοι αγωνίστηκαν στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού με πέντε αθλητές κάτω των 20 ετών (συγκεκριμένα, αγωνίζονταν παράλληλα ο 17χρονος, Μπουτκάρης [γεννημένος το 2005], ο 17χρονος, Καράτζιος [γεννημένος το 2005], ο 18χρονος, Δάιος [γεννημένος το 2004], ο 18χρονος, Γιαννούσης [γεννημένος το 2004] και ο 19χρονος, Γάτσης [γεννημένος το 2003]).

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ουκρανός, Σεβέλεφ, που σημείωσε 3 γκολ και λειτούργησε εξαιρετικά στα αμυντικά του καθήκοντα.

ΑΕΚ - ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 33-20

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 8-5, 12-5, 14-6, 14-8, 17-9 (ημίχρονο), 21-12, 26-14, 27-15, 29-18, 31-19, 33-20

ΑΕΚ: Αραμπατζής 6, Τζηράς 2, Σεβέλεφ 3, Νικολαΐδης 4, Άντζελιτς 1, Μυλωνάς, Ηλιόπουλος 1, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια 1, Κοτσιώνης 1, Ζαρίκος 1, Παπαδιονυσίου 2, Ουγκάλντε 4, Δικαιούλιας 1, Καλόμοιρος 6

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ: Δάιος, Τσέλιος 6, Μήγγας, Γάτσης 1, Μπούτκαρης 1, Βέρεμτσουκ, Μυλωνάς, Καράτζιος, Πετρίτσκο 2, Μποτσκάρεφ 2, Κυριακού 4, Γιαννούσης, Γερβασέβιτς 4

Διαιτητές: Ζήσης-Χαραλαμπίδης, Δίλεπτα: 0-2, Πέναλτι: 3/3-0/0