«Ζωντανός» στην μάχη για τους τελικούς ο ΠΑΟΚ - greekhandball.com

«Ζωντανός» στην μάχη για τους τελικούς ο ΠΑΟΚ

«Ζωντανός» στην μάχη για μία θέση στους τελικούς της Handball Premier παραμένει ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 29-22 του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας, στην Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Β' φάσης (πλέι οφ) του Πρωταθλήματος και βρίσκεται σε απόσταση δύο πόντων από τον δεύτερο στην βαθμολογία, Ολυμπιακό, ο οποίος ηττήθηκε (28-25) από την Πυλαία.

Ο Δικέφαλος του Βορρά θα αντιμετωπίσει στην επόμενη, και τελευταία, «στροφή» της δεύτερης φάσης τους Ερυθρόλευκους σ' ένα παιχνίδι... τελικό πριν από τους τελικούς. Οι Ασπρόμαυροι, που είχαν ηττηθεί 22-26 από τον Ολυμπιακό στην 4η αγωνιστική, θα πρέπει να επικρατήσουν με πάνω από 5 γκολ των Πειραιωτών, ώστε να εξασφαλίσουν την πρόκριση ή με 4 τέρματα, εφόσον όμως πετύχουν πάνω από 27 γκολ.

Στα πρώτα είκοσι λεπτά του ματς, υπήρχε ισορροπία μεταξύ ΠΑΟΚ και Ιωνικού και οι δύο ομάδες βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι «έσφιξαν» την άμυνά τους και απέκτησαν ένα ελαφρύ προβάδισμα, με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να προηγούνται με 15-12.

Στην επανάληψη, το σύνολο του Πάνου Γούσιου διηύρηνε το προβάδισμα, απέκτησε ασφαλή διαφορά και τελικά κυριάρχησε.

ΠΑΟΚ - ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ 29-22

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 5-5, 8-7, 9-8, 13-9, 15-12 (ημίχρονο), 17-13, 20-14, 24-16, 24-18, 26-18, 29-22

ΠΑΟΚ: Δεληζάνος 3, Παλάσκας, Βελισσαρίου, Τσαμουρίδης 1, Νικολαΐδης 4, Μέντουριτς 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μανωλούδης 1, Καβουσανάκης 5, Τριανταφυλλίδης 6, Γιορανίδης 2, Μισαηλίδης 4, Μαρίνος 1, Χατζηλίας, Παπαγιώτας

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ: Κιαρτζίδης, Αϊβαλιώτης Σ. 5, Αργυράκης 1, Παπαδόπουλος, Ζαχάρης, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Βασιλείου-Τσάφος, Αϊβαλιώτης Π., Χαντέλης 4, Μπούτος 3, Καραμασιώτης 2, Μαντζόπουλος 4, Λιόλιος 2, Μπαλάσκας 1, Λόλας

Διαιτητές: Λινάρδος - Νικολαΐδης, Δίλεπτα: 5-2 (Κόκκινες: Καβουσανάκης, 38:16, τρίτη δίλεπτη / Συγγάρης, 38:16, απευθείας κόκκινη και μπλε κάρτα), Πέναλτι: 2/2-4/4

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ

«Στο 38:16 του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη-μπλε κάρτα ο αθλητής της Β' ομάδας, Συγγάρης Αθανάσιος, (...) και κρατήθηκε το δελτίο του, διότι μετά από πρόκληση που δέχθηκε από λεκτική ενέργεια του αθλητή της Α' ομάδας, Καβουσανάκη Βασιλείου, (...) (χωρίς να ακούσουν οι διαιτητές τι ακριβώς ειπώθηκε), ο ανωτέρω παίκτης πέταξε επιδεικτικά την μπάλα στην πλάτη του εν λόγω αντιπάλου του».