Εθνική υπερηφάνεια γι' αυτή την ΟΜΑΔΑ, που καλπάζει προς το όνειρο! - greekhandball.com

Εθνική υπερηφάνεια γι' αυτή την ΟΜΑΔΑ, που καλπάζει προς το όνειρο!

Στον δρόμο προς το όνειρο της συμμετοχής της στην τελική φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023 παραμένει η Εθνική Ανδρών της Ελλάδας, η οποία επικράτησε, παρά τις απουσίες, με 26-28 επί της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης, μπροστά σε 2,000 θεατές, στο δεύτερο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων για την πρώτη φάση των πλέι οφ της διοργάνωσης. Η Γαλανόλευκη κρατούσε την τύχη στα χέρια της, έπειτα από την νίκη της Τετάρτης (16/03) με 24-17, στην Χαλκίδα και κατάφερε, τελικά, να πανηγυρίσει την σπουδαία αυτή επιτυχία. Πλέον, η Εθνική μας, που από τις αρχές Νοεμβρίου έως σήμερα μετράει 8 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, στρέφει το βλέμμα της στις αναμετρήσεις με αντίπαλο το Μαυροβούνιο στις 13 ή 14 και 16 ή 17 Απριλίου (εντός και εκτός έδρας αντίστοιχα), οι οποίες θα κρίνουν ποιά από τις δύο ομάδες θα εξασφαλίσει το «εισιτήριο» για τα γήπεδα της Σουηδίας και της Πολωνίας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (2-3) στο 5ο λεπτό και ένα λεπτό αργότερα προηγούνταν με δύο τέρματα διαφορά (2-4), χάρη σε γκολ του εντυπωσιακού απόψε Μπόσκου, ο οποίος αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του αγώνα, καθώς σκόραρε 10 φορές. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 4-4 στο 12ο λεπτό και από εκείνο το σημείο και μέχρι το 9-9 (21ο λεπτό), το παιχνίδι πήγαινε γκολ-γκολ. Στο 22ο λεπτό, η Βοσνία/Ερζεγοβίνη βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 10-9, όμως μ' ένα σερί 0-3 το σύνολο του Γιώργου Ζαραβίνα ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και στο ημίχρονο προηγούνταν με 10-12. Η Εθνική μας ήταν αποτελεσματική σε άμυνα και επίθεση, σοβαρή και στα 60 λεπτά, ήλεγχε τον ρυθμό και δεν άφησε περιθώρια ελπίδας στην Βοσνία, που θα έπρεπε στο δεύτερο μέρος να καλύψει μια διαφορά... βουνό.

Οι Βόσνιοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (12-12) στο 33ο λεπτό, η Γαλανόλευκη προσπαθούσε να ξεφύγει, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάριζαν ξανά βρίσκοντας διεξόδους προς την εστία της ομάδας μας. Παρ' όλα αυτά, στο 43ο λεπτό, με σερί 0-4, η Εθνική μας είχε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (16-20) και στο 46ο λεπτό, πέντε τερμάτων (17-22). Ήταν ξεκάθαρο πια πως μόνο με θαύμα η Ελλάδα θα έχανε την πρόκριση... Στο 54ο λεπτό η διαφορά των πέντε γκολ (21-26) παρέμενε, αλλά δύο λεπτά αργότερα η Βοσνία είχε μειώσει σε 25-26, ενδεχομένως εκμεταλλευόμενη την ολιγόλεπτη χαλάρωση των διεθνών μας. Ωστόσο, η επιθυμία για διάκριση και ο επαγγελματισμός όλων των μελών της ομάδας μας συνέβαλαν στο να επιτευχθεί η πρόκριση, με δύο μάλιστα νίκες!

Στα αξιοσημείωτα είναι πως κοντά στην Εθνική ομάδα μας βρέθηκε ο Πρέσβης της Ελλάδας στη Βοσνία, Δημήτρης Παπανδρέου, καθώς και όλο το προσωπικό της Πρεσβείας, που ταξίδεψε από το Σεράγεβο.

Επιπλέον, παρά την ήττα και τον αποκλεισμό της Βοσνίας, οι παίκτες και φίλαθλοι της ομάδας τραγούδησαν μαζί χοροπηδώντας, μετά από την λήξη του αγώνα.

ΒΟΣΝΙΑ/ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ - ΕΛΛΑΔΑ 26-28

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-4, 5-5, 8-8, 10-10, 10-12 (ημίχρονο), 13-13, 15-16, 17-21, 20-24, 22-26, 26-28

BΟΣΝΙΑ/ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ (Κόλινα): Bούκτσιτς 1, Όβτσινα 5, Χέρτσεγκ 2, Κάντριτς 5, Μπούριτς, Χάσελιτς 3, Αχμετάσεβιτς, Χαμίντοβιτς 4, Σόλιτς, Βέγκαρ, Κέσκιτς 1, Πέριτς, Νταβίντοβιτς 2, Γιοζίνοβιτς 1, Γκράτζιαν, Μούχοβιτς 2

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Κωστακίδης 4, Μπόσκος 10, Λιάπης 1, Μυλωνάς, Μάλλιος 2, Λοΐζος, Μιχαηλίδης 1, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης, Καραμπουρνιώτης, Δομπρής 2, Τζηράς 7, Κανδύλας, Ηλιόπουλος, Κρητικός, Αραμπατζής 1

Διαιτητές: Χόρατσεκ - Νοβότνι (Τσεχία), Παρατηρητής: Νατσέφσκι (Βόρεια Μακεδονία), Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 4/5-4/4