Με Βύρωνα και Γαρύφαλλο, ο Ολυμπιακός πέρασε από την Εδεσσα - greekhandball.com

Με Βύρωνα και Γαρύφαλλο, ο Ολυμπιακός πέρασε από την Εδεσσα

Τέταρτη διαδοχική νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος της Hanbdall Premier για τον Ολυμπιακό που επικράτησε δίκαια με 25-17 του Αερωπού στην Εδεσσα.

Ντεμπούτο για τους '' ερυθρόλευκους '' του Σλαβούλιτσα που προοδευτικά μπαίνει στο σχήμα της ομάδας του ενώ πρώτοι σκόρερς για τους φιλοξενούμενους ήταν δύο Ελληνες, ο Βύρωνας Παπαδόπουλος και ο Γαρύφαλλος Μπάγιος, οι οποίοι ήταν εξαιρετικοί.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τον Ολυμπιακό, που χρειάσθηκε χρόνο ώστε να βρεί ρυθμό μετά από 2 εβδομάδες αγωνιστικής απραξίας και προηγήθηκαν με τρία γκολ διαφορά ( 7-4 ) στο 16 '.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με σερί 5-0 πέρασε μπροστά με 9-7, βάζοντας τις βάσεις για την εδραίωση της υπεροχής του και κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 12-9.

Στην επανάληψη, προοδευτικά, διευρύνθηκε η απόσταση του Ολυμπιακού από τον Αερωπό στο σκορ και έφθασε μάλιστα στα 10 γκολ στο 55΄( 12-24 ) για να τελειώσει το ματς με το 17-25 υπέρ των Πειραιωτών καθώς ο αξιόμαχος Αερωπός δεν μπόρεσε να προβάλλει ισχυρότερη αντίσταση απέναντι σε ανώτερη και ποιοτικότερη ομάδα, με περισσότερες εναλλακτικές λύσεις.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-2, 6-4, 7-6, 8-10, 9-12 (ημίχρονο), 10-14, 10-16, 11-19, 13-22, 14-24, 17-25.

Διαιτητές : Λινάρδος- Νικολαϊδης

Δίλεπτα 3-5, Πέναλτυ 0/0, 3/4

ΑΕΡΩΠΟΣ  (Ταρινίδης): Στόμας, Τσέλιος 2, Μήγγας 4, Κράλλης, Μυλωνάς, Γάτσης , Βέρεμτσουκ, Καράτζιος, Μαρίνος, Πετρίτσκο 1, Τοκάρεφ 1, Μποκάρεφ 3, Κυριακού 1, Γιαννούσης , Γερμασέβιτς 5, Κρίβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ( Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κρητικός 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης , Μπάγιος 6,  Μπούντιτς , Σλαβούλιτσα 2, Κανδύλας 1, Παπαδόπουλος 6, Δομπρής , Αραπακόπουλος , Πασσιάς 2, Μοντόρο 1, Μιχαηλίδης 2, Οστρούτσκο 3, Μπάουερ.