Επικράτηση του Πήγασου Κυψέλης επί του Ιδομενέα Γαλατά - Επεισόδιο με τον προπονητή των Κρητικών, Πουλιδάκη - greekhandball.com

Την τρίτη του διαδοχική νίκη στην Β' Εθνική πέτυχε ο Πήγασος Κυψέλης που επικράτησε εκτός έδρας του Ιδομενέα Γαλατά, με 20-31, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος (1ος όμιλος-Α' υποόμιλος).

Η ομάδα της Κυψέλης ξεκίνησε να αποκτά ασφαλή διαφορά τερμάτων μετά από το 15ο λεπτό και στο ημίχρονο προηγούνταν με 10-21. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, δεν δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν τα ηνία και τελικά κυριάρχησαν.

Στο 27ο λεπτό αποβλήθηκε ο προπονητής του Ιδομενέα Γαλατά, Δημήτρης Πουλιδάκης, ο οποίος, σύμφωνα με όσα γράφτηκαν στο φύλλο αγώνος, εξύβρισε τους διαιτητές και κουτούλησε τον διαιτητή, Δρακόπουλο. Χρειάστηκε να παρέμβει η αστυνομία, ώστε να απομακρυνθεί από τον αγωνιστικό χώρο.

ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ ΓΑΛΑΤΑ - ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ 20-31

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-6, 7-10, 8-14, 9-17, 10-21 (ημίχρονο), 13-22, 15-24, 16-25, 19-28, 19-30, 20-31

ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ ΓΑΛΑΤΑ: Μιχελάκης, Παπαδάκης, Φαλτσέτας 11, Παπαϊωάννου 1, Σπυρλιδάκης, Ξεκουκουλωτάκης 1, Καμαριανάκης, Θωμαδάκης, Πατσουράκης 1, Κοκτσίδης 1, Καμηλάκης, Καμινάκης 3, Χουτόπουλος 1, Κωστόπουλος 2, Βερυβάκης

ΠΉΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ: Φωτόπουλος, Ζύλι 2, Πορτογλής 1, Αναγνώστης, Βασιλείου Ε., Κοντογιώργος 3, Βασιλείου Θ. 4, Νεοχωρίτης, Κωνσταντινίδης, Σαρδής, Παπαγιαννόπουλος, Νικολάου 6, Σκληρός 5, Βασάλος 4, Ψαρρός 6

Διαιτητές: Λεφάκης - Δρακόπουλος, Δίλεπτα: 6-7

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ

«Στο 27:04 του αγώνα μετά από δίλεπτη αποβολή, που δόθηκε σε παίκτη της Α' ομάδας, ο προπονητής της Α' ομάδας, κ. Πουλιδάκης Δημήτριος εξύβρισε τους διαιτητές με την φράση ''θα σας γαμ... μου..., τι σφυράτε ρε αρχ..., είστε μαλ...''. Στην συνέχεια, εισερχόμενος στον αγωνιστικό χώρο κουτούλησε τον διαιτητή κ. Δρακόπουλο στο πρόσωπο. Ο προπονητής τιμωρήθηκε με κόκκινη κάρτα. Ο αγώνας διεκόπη για 30 λεπτά, διότι ο προπονητής δεν αποχωρούσε από το γήπεδο και συνέχιζε να βρίζει τους διαιτητές. Ζητήθηκε αστυνομική βοήθεια, η οποία δεν υπήρχε στο γήπεδο, για να τον απομακρύνει. Η αστυνομία προσήλθε μετά από 30 λεπτά και ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά».