Η Πυλαία επικράτησε στο Κορωπί και προκρίθηκε - greekhandball.com

Η Πυλαία επικράτησε στο Κορωπί και προκρίθηκε

Την πρόκριση στους «8» (θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Δράμα) του Κυπέλλου Ανδρών εξασφάλισε η Πυλαία, η οποία νίκησε στο Κορωπί τον ΓΣ Παπασιδέρη με 26-32, στο πλαίσιο του τρίτου γύρου του θεσμού.

Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 8 τέρματα διαφορά στο 15ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 12-15. Στην επανάληψη, ο ΓΣ Παπασιδέρης, που μετέχει στο Πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών, ισοφάρισε (18-18) στο 40ο λεπτό, όμως η Πυλαία ανέκτησε άμεσα τα ηνία, μετά από το 50ο λεπτό απέκτησε διαφορά ασφαλείας και τελικά κυριάρχησε.

ΓΣ ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ - ΠΥΛΑΙΑ 26-32

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-7, 3-11, 6-12, 8-13, 12-15 (ημίχρονο), 15-17, 18-18, 20-22, 23-26, 23-28, 26-32

ΓΣ ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ: Τσιβρανίδης, Νομικός 12, Σουρλαντζής, Βλαχάκης, Μπαντουράκης, Αλεξανδρής, Φακίνος 1, Βλάχος 5, Πρόφης 4, Γκεμπαρόφσκι, Καββάλος, Παγωνάς, Γιαννακούρας 2, Δεληκούρας 2

ΠΥΛΑΙΑ: Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 9, Μέτσης 1, Ελευθεριάδης Γ. 8, Τσαμεσίδης 1, Γιαννακίδης, Σαμαράς, Αλεξανδρίδης, Παπαγεωργίου 4, Ελευθεριάδης Χ. 4, Αλατσατιάνος, Γιαννακόπουλος 5, Παπαδόπουλος

Διαιτητές: Μερτινιάν - Μπράμου, Δίλεπτα: 1-2, Πέναλτι: 2/2-1/2