Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ο Φαίακας Κέρκυρας - greekhandball.com

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ο Φαίακας Κέρκυρας

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ανδρών προκρίθηκε ο Φαίακας Κέρκυρας, ο οποίος επικράτησε με 28-30 του Φοίβου Συκεών, σε εκτός έδρας ματς, για τον τρίτο γύρο του θεσμού.

Οι νησιώτες βρίσκονταν μπροστά στο σκορ σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο συνάντησαν σθεναρή αντίσταση από την αξιόλογη ομάδα του Φοίβου, που μετέχει στο Πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών. Ο Φοίβος βρισκόταν δύο τέρματα πίσω στο 25ο λεπτό, ωστόσο οι Φαίακες κατάφεραν να έχουν εξασφαλίσει διαφορά τεσσάρων γκολ (11-15) στην λήξη του πρώτου μέρους. Παρ' όλα αυτά, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο ένα τέρμα (15-16) στις αρχές της επανάληψης. Το σύνολο του Κωνσταντίνου Μιχαλάκη, όμως, βρήκε λύσεις, αύξησε και πάλι την διαφορά και επιβλήθηκε του αντιπάλου του.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ - ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 28-30

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 4-7, 7-8, 8-10, 10-12, 11-15 (ημίχρονο), 15-16, 17-21, 19-22, 20-25, 24-28, 28-30

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ: Αθανασιάδης 6, Πάτσιας 1, Βραχιολίδης, Σιγγιρίδης 7, Σαράφης 2, Παπαδόπουλος, Ατσίμοβιτς 3, Ελοζιέουα 2, Παντικίδης, Δούγιας 5, Ιωαννίδης 1, Δελιάς, Ντικ 1, Ντέλιτς, Τραγιάνης, Κουβράκης

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ: Σάκιτς 7, Χόγκας, Τζούλοβιτς 3, Κόντης 1, Κόμπετιτς 4, Δελλής 3, Τσιλιμπάρης, Καράνοβιτς, Γεωργαλής, Μάνιτς 5, Κολόπιουκ 4, Προβατάς, Νάστος 3

Διαιτητές: Σαπανίδης - Ηλιάδης, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 2/2 - 2/2