Στον τρίτο γύρο του Κυπέλλου ο Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας - greekhandball.com

Στον τρίτο γύρο του Κυπέλλου ο Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας

Στον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Ανδρών προκρίθηκε ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας, που επικράτησε με 24-29 του ΕΣΝ Βριλησσίων, στο πλαίσιο του δεύτερου γύρου του θεσμού. Οι Κυανόλευκοι θα αντιμετωπίσουν εντός έδρας, στις 10/02, την Σαλαμίνα.

Στα πρώτα πέντε λεπτά οι γηπεδούχοι προηγούνταν, όμως ο Ιωνικός ανέλαβε στην συνέχεια τα ηνία και στο ημίχρονο είχε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (12-16). Στην επανάληψη, η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας αύξησε την διαφορά, όμως στο 55ο λεπτό ο ΕΣΝ Βριλησσίων κατάφερε να προσεγγίσει τον Ιωνικό και η διαφορά ήταν μόλις στα τρία γκολ (22-25). Παρ' όλα αυτά, το σύνολο του Γιάννη Αρβανίτη πανηγύρισε την νίκη.

ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ - ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ 24-29

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-6, 6-7, 7-10, 10-13, 12-16 (ημίχρονο), 12-19, 14-21, 16-23, 18-24, 22-25, 24-29

ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ: Πέρρος-Περράκης 2, Στάθης 3, Γλύκας, Πανταζής 3, Χήνος 1, Αντωνιάδης 1, Νικολακόπουλος 3, Τσολακίδης, Γρέκας, Βαμβακάς 2, Αναστασίου 2, Μπινιάρης 3, Κορκολής, Σωτηρίου, Καραδήμας, Γκένας 4

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ: Κιαρτζίδης, Αϊβαλιώτης 9, Αργυράκης, Παπαδόπουλος, Ζαχάρης, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Χαντέλης 2, Σιάτρας, Μπούτος, Καραμασιώτης 4, Μαντζόπουλος, Χελιώτης 1, Λιόλιος 5, Μπαλάσκας 2, Λόλας 6

Διαιτητές: Καρυδάκης-Γιακαλής, Δίλεπτα: 5-5 (Αποβολή με τρίτη δίλεπτη: Γκένας, 51:34), Πέναλτι: 3/4-3/3