Μεγάλη νίκη για την Δόξα Βύρωνος στην πρεμιέρα των πλέι οφ της Α2 Γυναικών - greekhandball.com

Μεγάλη νίκη για την Δόξα Βύρωνος στην πρεμιέρα των πλέι οφ της Α2 Γυναικών

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Δόξα Βύρωνος, η οποία επικράτησε εντός έδρας με 26-25 του Λεωνίδα Αγ. Αναργύρων, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των πλέι οφ του 1ου ομίλου της Α2 Γυναικών.

Η φιλοξενούμενη ομάδα βρισκόταν μπροστά στο σκορ στα πρώτα 10 λεπτά, όμως η Δόξα πήρε στη συνέχεια το προβάδισμα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με υπέρ της σκορ 11-8.

Στην επανάληψη, ο Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων πλησίασε στο ένα τέρμα διαφορά στο 45ο λεπτό (18-17) και στο 50ο λεπτό προηγούνταν με 19-20. Ωστόσο, το σύνολο του Βύρωνα ανέκτησε τα ηνία και τελικά κυριάρχησε.

ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ - ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ 26-25

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 7-5, 8-6, 11-6, 11-8 (ημίχρονο), 13-10, 16-13, 18-17, 19-20, 23-22, 26-25

ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ: Ξανθοπούλου 1, Αποστολίδου, Ακάλεστου 1, Κατσαλήρου 2, Ζήση 7, Μαυρομάτη, Βασίλα 4, Κατσίπη, Μυλωνά 6, Παπαναστασίου, Τσιλιμπάρη 5, Αλούρδα, Ηλιάδου, Ιγιαγκμπόρ

ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ: Παράσχη Α. 1, Καρύδη 3, Παράσχη Μ. 2, Μαρκογιαννάκη, Δημακέα 5, Χρυσοσπάθη 3, Ζεϊνάτι 1, Φανταγμά, Πλώτα, Σαμοθράκη 1, Κοσιφίδου 7, Μπαράκου, Τσιαμάνη 1, Γιαννακούρα, Μεγαρίτη 1, Ρούππα

Διαιτητές: Καρυδάκης-Δρακόπουλος, Δίλεπτα: 9-5 (Κόκκινη: Τσιλιμπάρη, 58:03, τρία δίλεπτα), Πέναλτι: 2/3-4/4

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ

«Στο 58:56 του αγώνα απεβλήθη με απευθείας κόκκινη κάρτα ο προπονητής της φιλοξενούμενης ομάδας, Κοτελίδας Ευστράτιος, καθώς είχε προσβλητική συμπεριφορά χειρονομώντας απευθυνόμενος προς τον διαιτητή του αγώνα κ. Καρυδάκη, η οποία συνίσταται σε χειρονομία ανοικτής παλάμης».