«Διπλό» στην Έδεσσα για την ΑΕΚ - Τραυματίας αποχώρησε ο Πλάθα - greekhandball.com

«Διπλό» στην Έδεσσα για την ΑΕΚ - Τραυματίας αποχώρησε ο Πλάθα

Την δεύτερη διαδοχική της νίκη στα πλέι οφ της Handball Premier πέτυχε η ΑΕΚ, που επικράτησε εκτός έδρας με 26-32 του Αερωπού Έδεσσας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β' φάσης του Πρωταθλήματος.

Η Ένωση δεν έχασε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού τον έλεγχο του ματς, μολονότι ο Αερωπός, που στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, πίεζε και διατηρούσε επαφή με το σκορ. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 11-15 υπέρ της αθηναϊκής ομάδας, η οποία κατάφερε να ξεφύγει με 6 τέρματα (16-22 στο 44ο λεπτό), αφού πρώτα όμως οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει στα δύο γκολ (15-17 στο 38ο λεπτό). Περίπου στο 47ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ισπανός πίβοτ της ΑΕΚ, Πλάθα, τραυματίστηκε, μετέβη στο νοσοκομείο της Έδεσσας και τού έγιναν ράμματα στην γλώσσα. Η  ποιότητα των Κιτρινόμαυρων και οι λύσεις, που δίνονταν από τον πάγκο, δεν επέτρεψαν στον Αερωπό, από τον οποίο ξεχώρισαν οι Μποτσκάρεφ, Μήγγας, να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Λέμος.

Σημειώνεται πως η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει αύριο (31/01, 15:30) στην Βέροια τον Φίλιππο, για τον 3ο γύρο του Κυπέλλου Ανδρών.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ - ΑΕΚ 26-32

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-4, 4-8, 6-9, 8-12, 11-15 (ημίχρονο), 13-16, 15-18, 17-22, 20-24, 24-27, 26-32

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ: Δάιος, Τσέλιος 1, Μήγγας 4, Κράλλης 4, Γάτσης, Μπούτκαρης, Βέρεμτσουκ 1, Μυλωνάς, Μαρίνος, Πετρίτσκο, Τοκάρεφ 2, Μποτσκάρεφ 7, Κυριακού 6, Γιαννούσης, Βερμάσεβιτς 1, Κρίβιτς

ΑΕΚ: Αραμπατζής 6, Μπριάτκα 4, Βασιλείου-Τσάφος 2, Στεφάνοβιτς 1, Νικολαΐδης 4, Λέμος 3, Άντζελιτς, Στάθης, Ηλιόπουλος 1, Μπουκοβίνας, Πλάθα 3, Μόγια 2, Παπαδιονυσίου 3, Ουγκάλντε 3, Δικαιούλιας, Καλόμοιρος

Διαιτητές: Γράψας-Κυριακού, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 4/4-1/2