Με το... δεξί η ΑΕΚ στα πλέι οφ, που επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, με πρωταγωνιστή τον Μόγια - greekhandball.com

Μεγάλη νίκη (29-27), με πρωταγωνιστή τον Μόγια, πέτυχε η ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ, στην πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ (Β' φάση) της Handball Premier. Η αναμέτρηση, που διεξήχθη στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, ήταν αγωνιώδης, αμφίρροπη μέχρι το φινάλε και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά.

Στο πρώτο μέρος, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αποκτήσει διαφορά δύο τερμάτων στο 5ο λεπτό (2-4), όμως η Ένωση εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες του αντιπάλου της και στο 22ο λεπτό πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (10-9). Στο 29:30, ωστόσο, έχασε έναν από τους πολυτιμότερους παίκτες της, τον Πλάθα, ο οποίος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα λανθασμένα και αδίκως για μαρκάρισμά του πάνω στον Τσαμουρίδη, που σ' εκείνη την φάση στραμπούληξε το δεξί του πόδι. Το γεγονός της αποβολής του Ισπανού πίβοτ ξεσήκωσε -δικαιολογημένα- θύελλα διαμαρτυριών από την πλευρά της ΑΕΚ. Οι Κιτρινόμαυροι δεν βρέθηκαν ξανά πίσω στο σκορ έως την λήξη του πρώτου μισαώρου, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 13-11.

Στην επανάληψη, ο Δικέφαλος του Βορρά ισοφάρισε σε 13-13 στο 32ο λεπτό και ενάμιση λεπτό αργότερα προηγήθηκε (13-14) εκ νέου. Η ΑΕΚ ισορρόπησε στο σκορ πέντε φορές (14-14, 15-15, 18-18, 19-19, 20-20) μέχρις ότου αναλάβει και πάλι τα ηνία, στο 45ο λεπτό. Ο 34χρονος Ισπανός πλέι μέικερ, Μόγια, έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη της αναμέτρησης, καθώς σκόραρε 7 τέρματα (πρώτος σκόρερ του ματς) και από το 40ο έως το 50ο λεπτό είχε σημειώσει έξι από τα οκτώ γκολ της ομάδας του Δημήτρη Δημητρούλια. Στο 48ο λεπτό, οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 22-22, η ΑΕΚ προηγήθηκε (23-22) με τον Μπριάτκα και από εκείνο το σημείο και έπειτα ήταν σε θέση «οδηγού». Παρ' όλα αυτά, μολονότι «έχτισε» διαφορά τεσσάρων γκολ (26-22 στο 53ο λεπτό, 27-23 στο 56ο λεπτό, 28-24 στο 57ο λεπτό), ο ΠΑΟΚ με τρία διαδοχικά τέρματα (28-25, 28-26, 28-27) μείωσε σχεδόν τριάντα δευτερόλεπτα πριν από την λήξη του αγώνα στο ένα γκολ. Ωστόσο, η ΑΕΚ δεν έκανε λάθος στην τελευταία επίθεσή της, μετά από την σέντρα, και ο Αραμπατζής διαμόρφωσε το τελικό 29-27 στην εκπνοή.

ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 29-27

Tα πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 6-8, 9-8, 11-10, 13-11 (ημίχρονο), 14-14, 16-18, 21-20, 23-22, 26-23, 29-27

ΑΕΚ: Aραμπατζής 5, Μπριάτκα 2, Βασιλείου-Τσάφος, Στεφάνοβιτς 1, Νικολαΐδης, Λέμος 4, Άντζελιτς, Στάθης, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 2, Μόγια 7, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 3, Δικαιούλιας, Καλόμοιρος 4

ΠΑΟΚ: Γκιγκόφ, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου 5, Νικολαΐδης 4, Μέντουριτς 4, Αποστόλου 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Σεϊρεκίδης 6, Μανωλούδης, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης 1, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 2, Τζωρτζίνης 2, Μισαηλίδης

Διαιτητές: Πατιός - Τσιάνας, Δίλεπτα: 2-7 (Απευθείας κόκκινη: Πλάθα, 29:30), Πέναλτι: 2/2-2/2

Στο φύλλο αγώνα οι διαιτητές έγραψαν τα εξής: Στο ημίχρονο του αγώνα, ο Πρόεδρος της Α' ομάδας, κ. Παπασταμάτης, απευθύνθηκε προς τους διαιτητές, χτυπώντας το χέρι του στο τραπέζι της γραμματείας, λέγοντας τα εξής: "Θα σας μάθω εγώ να σέβεστε την ΑΕΚ, θα δείτε τι θα πάθετε από Δευτέρα".