Πύλη νίκης για τον ασταμάτητο Ιωνικό Ν.Φ. στα 4 δεύτερα ! - greekhandball.com

Πύλη νίκης για τον ασταμάτητο Ιωνικό Ν.Φ. στα 4 δεύτερα !

Ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας είναι ασταμάτητος !

Εφθασε στην έκτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα, σε ισάριθμα παιχνίδια, καθώς επικράτησε με 31-30 στη Θεσσαλονίκη σε βάρος της Πυλαίας.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η Πυλαία ήταν μπροστά στο σκορ, ωστόσο, ο Ιωνικός Ν.Φ. έδειξε χαρακτήρα στην αντίδραση του και πήρε βοήθεια από την επιλογή να περιορισθούν με μαν του μαν ο Αλεξανδρίδης και ο Ελευθεριάδης, οι οποίοι ήταν  μαζί με τον Τσαμεσίδη και οι πλέον παραγωγικοί στο σκοράρισμα παίκτες των γηπεδούχων.

Η Πυλαία, που με το 23-18 στο 40΄ είχε πάρει απόσταση 5 τερμάτων, προηγείτο με 29-26  στο 55΄, αλλά, οι φιλοξενούμενοι '' μάζεψαν '' την διαφορά σε 30-29.

Στο 58.35'' ο Αϊβαλιώτης ( πρώτος σκόρερ στον αγώνα ) ισοφάρισε σε 30-30 και στη συνέχεια απέκρουσε ο Συγγάρης, σούταρε άουτ ο Χαντέλης και έμειναν 20 δεύτερα, με την Πυλαία να επιλέγει σχήμα με 7 παίκτες γηπέδου κυνηγώντας την νίκη. Η επίθεση χάθηκε και η μπάλλα πήγε στα χέρια του Μπαλάσκα ο οποίος από  30 μέτρα σκόραρε, μόλις 4 δεύτερα πριν από το τέλος, σε κενό τέρμα, δίνοντας την νίκη στον Ιωνικό Ν.Φ.

Ο προπονητής των νικητών, Γιάννης Αρβανίτης, σχολίασε στο greekhandball.com :

'' Πήραμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα για τη συνέχεια. Ηλθε δύσκολα, καθώς, η Πυλαία είχε πάρει το προβάδισμα μετά και από το νωθρό ξεκίνημα μας στην επανάληψη. Προσπαθήσαμε, μπήκαμε στο ματς, φθάσαμε στη νίκη. Αξιόμαχη ομάδα η Πυλαία, έπαιξε ωραίο χάντμπολ σε ένα όμορφο παιχνίδι ''.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-5, 9-7, 12-10, 14-13, 17-16 (ημίχρονο), 20-17, 23-18, 25-22, 26-23, 29-26, 30-31.

ΑΕΣΧ ΠYΛΑΙΑΣ (Ανανιάδης): Παπαδόπουλος, Μπαμπατζανίδης, Γ. Ελευθεριάδης 4, Χρ. Ελευθεριάδης, Ζαφείρης 2, Αντωνιάδης 3, Μέτσης, Τσαμεσίδης 7, Γιαννακίδης, Τριανταφυλλίδης 2, Σαμαράς, Μπάτζιος, Αλεξανδρίδης 5, Παπαγεωργίου 3, Αλατσατιανός 1, Γιαννακόπουλος 3.

ΙΩΝΙΚΟΣ  Ν.Φ. (Αρβανίτης): Κιαρτζίδης, Αϊβαλιώτης 11, Αργυράκης, Παπαδόπουλος 1, Ζαχάρης, Συγγάρης, Βασιλείου, Χαντέλης 9, Σιατράς, Μπούτος 1, Καραμασιώτης 1, Μαντζόπουλος 5, Χελιώτης 1, Μπαλάσκας 2, Λόλας.

Διαιτητές: Κινατζίδης - Φωτακίδης.

Δίλεπτα: 7-7. Κόκκινη: Χελιώτης (56:48 - τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 3/4 - 2/3

Οι διαιτητές έγραψαν τα εξής στο φύλλο αγώνα: "Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς ηλεκτρονικό χρονόμετρο και σκορ. Στο ημίχρονο διορθώθηκε από τον τεχνικό του γηπέδου. Λειτούργησε για 20 λεπτά και μετά λόγω μη επαρκούς φόρτισης, έσβησε. Τα τελευταία δέκα λεπτά του παιχνιδιού έγιναν με χρονόμετρο και σκορ χειρός".