Στους «8» του Κυπέλλου προκρίθηκε η ΑΕΚ - greekhandball.com

Στους «8» του Κυπέλλου προκρίθηκε η ΑΕΚ

Στους «8» του Κυπέλλου Ανδρών, όπου θα βρει αντίπαλο την ομάδα του Δουκα, προκρίθηκε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 26-36 του Φιλίππου Βέροιας στην πόλη της Ημαθίας, σε αγώνα για τον τρίτο γύρο του θεσμού.

Η Ένωση, που είχε αγωνιστεί και χθες για το Πρωτάθλημα κόντρα στον Αερωπό Έδεσσας, εκτός έδρας, βρισκόταν πίσω στο σκορ για 15 περίπου λεπτά. Ωστόσο, στην συνέχεια ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση, μετά από το 25ο λεπτό άρχισε να αποκτά διαφορά και στο ημίχρονο προηγούνταν με 13-21. Στην επανάληψη, οι Κιτρινόμαυροι δεν δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν τα ηνία, διηύρυναν το προβάδισμα και τελικά κυριάρχησαν.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΑΕΚ 26-36

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 8-7, 10-12, 12-17, 13-21 (ημίχρονο), 16-24, 18-26, 21-30, 23-32, 24-35, 26-36

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: Μποροντάι, Ρίζος, Μέχιτς 2, Σόφρανατς, Κουκουτσίδης 3, Καραγιοβάνης, Κυριακίδης 1, Μούγιτς 5, Φιλόσογλου Β. 3, Στανκίδης, Άγκοβιτς 2, Παπαδόπουλος 8, Φιλόσογλου Κ., Παπαγιάννης 2, Τσαμήτρος

ΑΕΚ: Αραμπατζής 4, Μπριάτκα 4, Βασιλείου-Τσάφος, Στεφάνοβιτς, Νικολαΐδης 4, Λέμος 1, Άντζελιτς, Στάθης 1, Ηλιόπουλος 3, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια 4, Παπαδιονυσίου 5, Ουγκάλντε 4, Δικαιούλιας, Καλόμοιρος 6

Διαιτητές: Λινάρδος-Νικολαΐδης, Δίλεπτα: 5-2, Πέναλτι: 1/1-3/4