Mε ηγέτη τον 16χρονο, Τουλκερίδη, ο Αλέξανδρος Αξιούπολης επικράτησε του ΑΟ Ιωαννίνων - greekhandball.com

Ηγετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο 16χρονος, Τουλκερίδης, ο οποίος πέτυχε 10 γκολ και οδήγησε τον Αλέξανδρο Αξιούπολης στην νίκη (28-26) με αντίπαλο τον ΑΟ Ιωαννίνων, σε παιχνίδι για την 7η αγωνιστική της Α2 Ανδρών (2ος όμιλος - Α' υποόμιλος).

Η ομάδα της Αξιούπολης είχε «χτίσει» διαφορά έξι τερμάτων (8-2) στο 15ο λεπτό, ωστόσο σταδιακά οι φιλοξενούμενοι μείωναν στο σκορ και τελικά το ημίχρονο έληξε 14-13. Στην επανάληψη, το σύνολο των Ιωαννίνων πέρασε σε θέση «οδηγού», καθώς στο 40ο λεπτό (18-20) πήρε το προβάδισμα. Παρ' όλα αυτά, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 50ο λεπτό (24-24) και στα τελευταία δέκα λεπτά ήλεγξαν τον ρυθμό της αναμέτρησης και έφτασαν στην νίκη.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 28-26

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 7-2, 8-2, 9-6, 11-10, 14-13 (ημίχρονο), 17-15, 18-20, 21-22, 24-24, 27-24, 28-26

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ: Παπαρήγας, Στεφανίδης, Ζηλίδης 2, Καραγιάννης 3, Ζιάρας, Κουρουπής Ε. 5, Δουλούμπακας, Γουβιανάκης 2, Καρακασίδης, Κέφαλος 5, Μουτούδης, Καϊσίδης, Κουρουπής Δ., Θεοχαρίδης 1, Τουλκερίδης 10, Τσορλίνης

ΑΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ: Kαλογερόπουλος, Ζιώγος, Γότσης 7, Σήτας, Τσελέπης 5, Βέργος 1, Νάκος 6, Σιώμος 3, Σιαράβας, Δέτσιος 3, Βέργος, Γκρουίδης 1

Διαιτητές: Βαγγελτζίκης - Τορνικίδης, Δίλεπτα: 3-3 (Αποβολή: Zηλίδης, 58:16, τρίτη δίλεπτη), Πέναλτι: 5/6-0/3