«Χορταστικό» ματς στην Έδεσσα και νίκη του Αερωπού επί του Ζαφειράκη Νάουσας - greekhandball.com

«Χορταστικό» ματς στην Έδεσσα και νίκη του Αερωπού επί του Ζαφειράκη Νάουσας

Σ' ένα «χορταστικό» -μα και με πολλά τεχνικά λάθη- παιχνίδι, με ανατροπές στο σκορ, ο Αερωπός Έδεσσας επικράτησε (36-32) στην έδρα του του Ζαφειράκη Νάουσας, για την 14η -και τελευταία της κανονικής διάρκειας- αγωνιστική της Handball Premier (2ος όμιλος).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν με δύο τέρματα (10-8) στο 15ο λεπτό, όμως η ομάδα της Νάουσας ισοφάρισε και στην συνέχεια απέκτησε προβάδισμα. Στο ημίχρονο, ο Ζαφειράκης προηγούνταν με 18-19.

Ο Αερωπός πέτυχε να ανακτήσει τα ηνία γύρω στο 50ο λεπτό, κυριάρχησε στο τελευταίο δεκάλεπτο και τελικά έφτασε στην νίκη.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ - ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 36-32

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 7-7, 10-8, 13-13, 15-17, 18-19 (ημίχρονο), 21-23, 25-25, 28-28, 31-29, 33-30, 36-32

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ: Aθανασίου, Τσέλιος 7, Μήγγας 3, Γάτσης, Κράλλης 4, Μπούτκαρης, Βέραμτσουκ, Μαρίνος, Πετρίτσκο, Μποτσκάρεφ 8, Κυριακού 9, Ταραμονλής, Γιαννούσης, Γερμάσεβιτς 1, Κρίβιτς 1, Τοκάρεφ 3

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ: Θεοδωρόπουλος 9, Κρέξης, Τσουκαλάς, Κανιζάι 4, Γαλίτης, Πίτος 1, Δασκαλόπουλος, Πινακούδης, Τσάτσας 5, Τζουβάρας, Μπουμπουλέντρας, Δάιος, Μπόλας 4, Διδασκάλου 1, Ρότζιος 6, Τσαγκεράς 2

Διαιτητές: Λινάρδος - Νικολαΐδης, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 0/1-1/2