Δέκα στα δέκα για τον ΠΑΟΚ, που πέρασε και από την Εδεσσα ! - greekhandball.com

Δέκα στα δέκα για τον ΠΑΟΚ, που πέρασε και από την Εδεσσα !

Δέκα στα δέκα για τον ΠΑΟΚ, που έχει μόνο νίκες στην πρώτη φάση του πρωταθλήματος, καθώς, πέρασε και από την Εδεσσα με 22-21 σε βάρος του Αερωπού.

Ομορφο παιχνίδι, συναρπαστικό που κρίθηκε στις λεπτομέρειες στο τέλος.

Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ στο 15΄ με 5-8 και στο ημίχρονο προηγείτο με 8-14, αλλά, στην επανάληψη, ο Αερωπός μείωσε σε 13-15 με επιμέρους σερί 5-1.

Το προβάδισμα του Δικέφαλου του Βορρά, διευρύνθηκε σε 14-17 και 17-20, αλλά,  ο Αερωπός με νέα αντεπίθεση πλησίασε σε 20-21.

Στα δύο τελευταία λεπτά, η εξέλιξη ήταν δραματική, καθώς, ο Αερωπός έχασε επίθεση από λάθος, ο ΠΑΟΚ πήγε την διαφορά στα δύο γκολ με το 20-22, έχασε νέα προσπάθεια ο γηπεδούχος και το τέρμα του Τσέλιου 10 δεύτερα πριν τελειώσει το ματς, διαμόρφωσε το τελικό 21-22 δίχως να μένουν περιθώρια για άλλη μεταβολή.

Τα πεντάλεπτα : 2-3, 3-7, 5-7, 7-10, 8-13, 8-14 ( ημίχρονο ), 10-15, 13-16, 15-17, 17-19, 19-20, 21-22.

Διαιτητές : Τζαφερόπουλος-Νικολαϊδης.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ  (Ταρινίδης): Αθανασίου, Τσέλιος 3, Μήγγας 1, Γάτσης, Κράλλης 3, Μπούτκαρης , Βέρεμτσουκ 1, Μαρίνος, Πετρίτσκο, Τοκάρεφ 5, Μποτσκάρεφ 3, Κυριακού 4, Γιαννούσης, Γερμασέβιτς , Κρίβιτς 1, Μυλωνάς.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Τσαμουρίδης , Παπάζογλου , Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 2, Αποστόλου 2, Μπάρμπας, Δεληζάνος , Σεϊρεκίδης 7, Μανωλούδης 2, Καβουσανάκης 1, Τριανταφυλλίδης , Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 3, Μισαηλίδης 1, Τζωρτζίνης 2.