Γερουλάνος και Στεφανίτσης οδήγησαν τους '' Δούκες '' σε διπλό στη Νέα Φιλαδέλφεια ! - greekhandball.com

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τον Δούκα, σε βάρος του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας, με 31-27, με πρωταγωνιστές δύο από τα παιδιά του αλησμόνητου Γιώργου Σαϊτη, τους Γερουλάνο ( αφιέρωσε την σπουδαία εμφάνιση του στη μνήμη του μέντορα του ) -Στεφανίτση οι οποίοι ήταν καταπληκτικοί και πέτυχαν μάλιστα, συνολικά, 18 γκολ ενώ ο ''έτερος σωματοφύλακας'' Παγιάτης, έκανε αθόρυβη αλλά επίσης πολύ χρήσιμη δουλειά.

Με αυτή την επιτυχία, ο Δούκας εξασφαλίζει θέση στην τετράδα για τα πλέϊ οφ.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να χάνουν με 9-8 στο 18΄, αλλά, με επιμέρους σερί 6-1 πήγαν το σκορ στο 10-14 και έκλεισαν το 30λεπτο, μπροστά στο σκορ με 14-17.

Ο Δούκας διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ στην επανάληψη, ωστόσο, ο Ιωνικός Ν.Φ. πλησίασε στα 2 γκολ ( 27-29 ) στο 56΄.

Η νίκη πήγε στον Δούκα, καθώς, φάνηκε περισσότερο ψύχραιμος στα κρίσιμα τελευταία λεπτά.

Διπλή κακοτυχία για τον Ιωνικό Ν.Φ. με τους τραυματισμούς των Μπραουδάκη-Μαντζόπουλου.

Τα πεντάλεπτα : 2-3, 4-4, 6-7, 9-10, 10-12, 14-17 ( ημίχρονο ), 17-19, 18-22, 20-24, 23-26,  26-29, 27-31.

Διαιτητές : Τζαφερόπουλος-Μπέτμαν

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αρβανίτης): Σ. Αϊβαλιώτης 3 , Παπαδόπουλος, Ζαχάρης, Συγγάρης, Βασιλείου 1, Π. Αϊβαλιώτης, Χαντέλης 4, Μπούτος 7,  Καραμασιώτης , Μαντζόπουλος , Λιόλιος 5, Μπαλάσκας , Λόλας, Αργυράκης, Μπραουδάκης, Χάλαρης 6.

ΔΟΥΚΑΣ (Μπούνας): Μαρκατάτος 3, Παγιάτης 1, Παπαδάκης, Τσιγαρίδας 4, Κοβάνης 1, Αποστολίδης 1, Νικολίνταης, Γερουλάνος 10, Αναστασίου , Ασλής, Πάνου 2, Ντούνης, Γιάντσα 1, Τζανιδάκης , Κολλύρης, Στεφανίτσης 8.