Μεγάλη νίκη της Ακαδημίας Πάτρας επί του πρωτοπόρου Λεωνίδα Αγ. Αναργύρων - greekhandball.com

Μεγάλη νίκη της Ακαδημίας Πάτρας επί του πρωτοπόρου Λεωνίδα Αγ. Αναργύρων

Στον έναν βαθμό από τον πρωτοπόρο Λεωνίδα Αγίων Αναργύρων μείωσε την διαφορά η Ακαδημία Πάτρας, που επικράτησε εντός έδρας με 24-20, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών (1ος όμιλος - Α' υποόμιλος) και πλέον έχει 11 πόντους έναντι 12 του Λεωνίδα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν στα πρώτα 15 λεπτά, η Ακαδημία ισορρόπησε και στο ημίχρονο είχε προβάδισμα δύο τερμάτων (12-10). Η ομάδα της Πάτρας διατηρούσε τα ηνία σε όλη την διάρκεια του δεύτερου μισαώρου και κατέκτησε τελικά μία πολύ σημαντική νίκη.

Ο προπονητής της Ακαδημίας, Γιάννης Παπαγιαννόπουλος, σχολίασε σχετικά στο greekhandball.com: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα πιτσιρίκια μας, γιατί σήμερα απέδειξαν ότι όποιος προπονείται ανταμείβεται. Ακόμη και όταν χρειάστηκε να παίξουν με τρεις παίκτες γηπέδου έκλεψαν έξυπνα μπάλες, που είχαν θετικές καταλήξεις. Τα μυαλά μας δεν έχουν πάρει αέρα, δεν έχει τελειώσει τίποτα, έχουμε ακόμα δύο τελικούς μέχρι να ολοκληρωθεί ο δεύτερος γύρος. Ευχαριστούμε τους φιλάθλους μας, ήταν ο όγδοος παίκτης μέσα στο γήπεδο. Συγχαρητήρια και στην ομάδα του Λεωνίδα, με το παιχνίδι τους βοήθησαν ο κόσμος να απολαύσει έναν πολύ ωραίο αγώνα χάντμπολ».

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΑΤΡΑΣ - ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ 24-20

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-5, 4-7, 8-8, 9-9, 12-10 (ημίχρονο), 14-12, 15-14, 19-15, 21-16, 22-19, 24-20

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΑΤΡΑΣ: Διαμαντόπουλος, Πάντος 3, Ζαβός, Κάκκας, Παναγιωταρόπουλος, Παπαγιαννόπουλος Χ. 5, Παπαγιαννόπουλος Α. 1, Γουβής, Παπαδημητρόπουλος, Ρουσσόπουλος 6, Παπακωστόπουλος, Τόμοβιτς 1, Σμυρνιώτης 2, Μπεκιάρης, Ευθυμίου, Κολλύρης 6

ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ: Κουσκουλιάνος 1, Μελίσσης, Μάγκος, Αμανατίδης 1, Τσαγκουλής 6, Τσέλος, Καραμάγκελας 3, Σοφικίτης, Θάνος 2, Ξυκαλίδης, Ζωγραφίδης, Αργυριάδης 1, Λιάπης 2, Οικονόμου, Μπίλος 3, Γαραντωνάκης 1

Διαιτητές: Zήσης-Χαραλαμπίδης, Δίλεπτα: 5-6 (Αποβολή: Παναγιωταρόπουλος, 45:58, τρίτη δίλεπτη), Πέναλτι: 2/2-2/3