Ισοπαλία στην Κοζάνη - Ο Εθνικός απέσπασε τον βαθμό κόντρα στον Αθηναϊκό χάρη σε γκολ στα τελευταία δευτερόλεπτα - greekhandball.com

Ισόπαλοι (31-31) αναδείχθηκαν Εθνικός Κοζάνης και Αθηναϊκός, σε παιχνίδι που διεξήχθη στην έδρα του πρώτου, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Α1 Γυναικών. Η ομάδα της Κοζάνης πήρε τον βαθμό χάρη σε τέρμα στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς.

Το πρώτο μέρος είχε αρκετές εναλλαγές στο σκορ και ολοκληρώθηκε με την αθηναϊκή ομάδα να προηγείται με 17-15. Το σύνολο του Βύρωνα διατηρούσε το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το δεύτερο μισάωρο, ωστόσο διαδοχικά λάθη στα τελευταία πέντε λεπτά, το γεγονός πως η αθλήτρια του Αθηναϊκού, Τζούρισιτς, αστόχησε σε τετ α τετ, λίγο πριν από το τελευταίο σφύριγμα, καθώς επίσης και η αποφασιστικότητα και πίστη στο θετικό αποτέλεσμα από την πλευρά του Εθνικού Κοζάνης έπαιξαν τον ρόλο τους στην διαμόρφωση του τελικού σκορ.

Σημειώνεται ότι η Νούσια, που σημείωσε έξι τέρματα,, αποχώρησε στο 46:49, λόγω τραυματισμού και συγκεκριμένα διότι σκίστηκε λίγο πιο πάνω από το χείλος της.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ - ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 31-31

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 4-6, 7-6, 10-9, 11-12, 15-17 (ημίχρονο), 18-20, 21-22, 23-24, 25-26, 26-29, 31-31

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ: Στεφανίδου 3, Σουμτάκη, Φλώρου Κ., Φλώρου Α.-Ε. 4, Φλώρου Β. 6, Καραγιαννίδου 3, Γκιάτα Μ. 6, Αθανασιάδου 2, Χατζησαββίδου 7, Καραδήμου, Ανεστάκη, Καραγιώργου, Γκιάτα Π., Ασλανίδου, Χατζηευστρατίου, Πετράκη

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κοτσαμπουκίδου, Μάκρογλου, Σιαρβαρλή 5, Τζούρισιτς 4, Καββαδία, Κραουνάκη, Κούρου, Βαρούχα, Στρούζου, Γάσπαρη, Νούσια 6, Μάγκου 9, Παπαδημοπούλου 7, Δημοπούλου, Συκιωτάκη

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Πήτας, Δίλεπτα: 5-7, Πέναλτι: 2/4-3/4