Live : Σπόρτιγκ-ΑΕΚ ( Ημίχρονο 14-15 ) 31-30 - greekhandball.com

Live : Σπόρτιγκ-ΑΕΚ ( Ημίχρονο 14-15 ) 31-30

Δοκάρι ο Ουγκάλντε και τέλος, 31-30 η Σπόρτιγκ

Αραμπατζής 31-30 στο 59.30''

31-29 ο Σκόνγκαρθ στο 58.50''

Γκολ ο Δικαιούλιας !! Και 30-29 από τον νεαρό πίβοτ !

Και ο Δικαιούλιας στο παιχνίδι, η ΑΕΚ θα ρισκάρει στην επίθεση όπως ζήτησε ο κόουτς της, καθώς όντως πλέον δεν έχει τίποτα να χάσει

Το 30-28 ο Ταβάρες στο 58΄  και τάϊμ άουτ

Γκολ του Ουγκάλντε στην κόντρα, το 29-28 και ο αγώνας είναι στη κόψη του ξυραφιού

28-25 η Σπόρτιγκ με τον Τίντεμαντ

Καταπληκτικό σουτ από τον Σκόνγκαρθ και 27-25, η Σπόρτιγκ σκοράρει με ευκολία στην επανάληψη

Ο Μυλωνάς σημειώνει στο 50΄ το 26-25

26-24 ο Ταβάρες

Κόκκινη στον Πλάθα στο 49΄ για επικίνδυνο παιχνίδι, στον Σουάρες Ντίας, από τον οποίο ζήτησε συγγνώμη ο άσος της ΑΕΚ, που δεν ήθελε να χτυπήσει τον αντίπαλο του

Ολα είναι ανοικτά, ο αγώνας θα κριθεί στις λεπτομέρειες

Ο Παπαδιονυσίου το 25-24, η ΑΕΚ ξανά μέσα στο παιχνίδι, με πίστη και πάθος !

Τάϊμ άουτ η ΑΕΚ και ο Δημητρούλιας ζητά μεγαλύτερη συνοχή από τους παίκτες του

Ανοίγει η διαφορά με το τρίτο εύστοχο πέναλτυ του Ταβάρες στην επανάληψη για το 24-20

23-20 ο Φ.Μότα Ντα Κόστα

Και πάλι ο Μπελκαϊντ σταματά τον Αραμπατζή, γυρίζουν το παιχνίδι ( και ) οι επεμβάσεις του

Πάλι με 2 γκολ μπροστά η ΑΕΚ, με τον Καλόμοιρο να σκοράρει για το 14-16

Το ματς αναμένεται ότι θα είναι ντέρμπι έως το τέλος, αρκεί η ΑΕΚ με τις περιορισμένες εναλλακτικές λύσεις να αντέξει και φυσικά να βρεί γκολ και από τα άκρα.

Η ΑΕΚ δείχνει προσωπικότητα ως ομάδα και αντιδρά μεθοδικά, σχεδόν ιδανικά σε πολλά σημεία

Ξεκινά το δεύτερο μέρος

Με 7 αποκρούσεις ο Μπουκοβίνας κάνει το καθήκον του, στηρίζοντας την ομάδα του, με θαυμάσιο τρόπο

Και από το Λονδίνο έχουν πάει φίλοι της ΑΕΚ στη Λισσαβόνα.

Ο Δημήτρης Δημητρούλιας κατευθύνει τους παίκτες του, έστω με περιορισμένες λύσεις καθώς του λείπουν οι Λέμος-Μόγια-Κεδέρης, αλλά, η Ενωση στέκεται θαυμάσια απέναντι στη Σπόρτιγκ, που έχει βρεί πανύψηλο εμπόδιο  μπροστά της.

Η ΑΕΚ προηγείται σε βάρος της Σπόρτιγκ στο ημίχρονο και δείχνει ότι μπορεί να επαναλάβει τον θρίαμβο επί της Νιμ, καθώς, κάνει λιγοστά λάθη, έχει πνεύμα συνεργασίας και αυτοπεποίθηση, με τον Κοτσιώνη να κερδίζει τις εντυπώσεις με την νηφαλιότητα με την οποία οργανώνει το ματς ως πλέϊ μέϊκερ.
Η Σπόρτιγκ έχει εκρηκτικότητα, αλλά, νικήθηκε σε κρίσιμα σημεία από τον Μπουκοβίνα και από την αδυναμία της να περιορίσει τον Πλάθα και τον Μυλωνά.

Λήξη πρώτου μέρους

14-15 ο Καλόμοιρος και η Σπόρτιγκ έχασε γκολ σε κενή εστία

Εντυπωσιακά ο Γκασάμα Κισόκο το 14-14

Τελευταίο λεπτό

Τάϊμ άουτ από την ΑΕΚ ενώ απομένει ενάμιση λεπτό ακόμα ώστε να λήξει το πρώτο ημίχρονο

Απόκρουση Μπουκοβίνα Νο 5 !

Με απόλυτη ψυχραιμία εκτελεί πέναλτυ για την ΑΕΚ ο Κοτσιώνης και 13-14 με το 3ο τέρμα του

Τάϊμ άουτ η Σπόρτιγκ, εκνευρισμένος ο προπονητής της

Τέταρτη απόκρουση Μπουκοβίνα, πάσα του στον Αραμπατζή και γκολ για το 11-12 !

11-11 με απίθανη συνεργασία Κοτσιώνη-Μυλωνά και γκολ του δεύτερου

Φθάσαμε στο 20΄

11-10 ο Σκόνγκαρθ ( το 5ο τέρμα του )

Τρίτη απόκρουση Μπουκοβίνα

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ο Πλάθα, 3 γκολ. Εκανε το 10-10.

Δίλεπτη για την Σπόρτιγκ

Διακοπή για τραυματισμό, αλλά, ευτυχώς όλα καλά !

1-1 η Σπόρτιγκ στο 2΄ με τον Σκόνγκαρθ

0-1 η ΑΕΚ με τον Μυλωνά

Πολύ ωραία απόκρουση Μπουκοβίνα !

Με κασκόλ οι φίλαθλοι της Σπόρτιγκ, ωστόσο, άλλοι φορούν μάσκες, άλλοι όχι...Τραγουδούν όλοι μαζί τον ύμνο της ομάδας τους.

Περίπου 10 φίλοι της ΑΕΚ είναι στο πλευρό της, στο ένα από τα δύο πέταλα.

Nίκη για την Γιούροφαρμ Πέλιστερ στο άλλο ματς που έγινε νωρίτερα για τον Ομιλο της ΑΕΚ, με 33-20 επί της Ταταμπάνια η οποία, σταθερά, μένει ουραγός στην βαθμολογία.

Πολύ όμορφο το γήπεδο της Σπόρτιγκ, μοιάζει με ...'' κλουβί '', δυνατή έδρα, όπου είναι εύκολο να δημιουργηθεί θερμή ατμόσφαιρα από τους θεατές.

O προπονητής της Σπόρτιγκ Ρικάρντο Κόστα ζήτησε γεμάτο γήπεδο, αλλά, είναι λιγοστοί, προς το παρόν τουλάχιστον, οι θεατές στην εξέδρα, ανάμεσα τους ωστόσο και φίλοι της ΑΕΚ, μάλιστα ορισμένοι από αυτούς είναι από το Κλαμπ της Αρτας.

Η ματιά της προθέρμανσης της ΑΕΚ από την εξέδρα :

Αντίστροφη μέτρηση για την ΑΕΚ στο μεγάλο ματς με την Σπόρτιγκ :

Το greekhandball.com  θα είναι και απόψε κοντά σας, ώστε να καταγράψει την εξέλιξη του σκορ στον αγώνα της ΑΕΚ με την Σπόρτιγκ στη Λισσαβόνα για την 4η αγωνιστική του EHF European League, από το Παβιλάο Ζοάο Ρότσα.

Διαιτητές :  Αλβαρες Μάτα-Μπουσταμάντε Λόπες

ΣΠΟΡΤΙΓΚ  ( Ρικάρντο Κόστα ): Αραούχο, Φ.Μότα Ντα Κόστα, Σουάρες Ντίας, Τίντεμαντ, Γκαρσία Ζοζέ, Ρουέσγκα, Παζαρίν, Σαλβαδόρ, Αρσενασβίλι, Γκασάμα Κισόκο, Ταβάρες, Γκασπάρ, Ραμίρες Φερνάντες, Σκόνγκαρθ, Μπελκάϊντ, Φόλκες Ορτίθ, Μ.Μότα Ντα Κόστα.

ΑΕΚ ( Δημήτρης Δημητρούλιας ) : Μπουκοβίνας, Τζηράς, Ουγκάλντε, Μπεριά,Πλάθα, Καλόμοιρος, Κοτσιώνης, Μυλωνάς, Παπαδιονυσίου, Μπριάτκα, Αραμπατζής, Μπετζιλαλί, Ηλιόπουλος, Δικαιούλιας, Αντζελιτς.