Πολύτιμοι βαθμοί, αλλά με... καρδιοχτύπι, για την Πυλαία κόντρα στον Φαίακα Κέρκυρας - greekhandball.com

Η Πυλαία... καρδιοχτύπησε, αλλά κατέκτησε δύο πολύτιμους για την συνέχεια βαθμούς, καθώς επικράτησε εντός έδρας με 30-29 του Φαίακα Κέρκυρας, για την 6η αγωνιστική της Handball Premier (2ος όμιλος). Οι Θεσσαλονικείς πέτυχαν έτσι την δεύτερη νίκη τους στο Πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος, βρίσκονταν μπροστά στο σκορ σε όλη την διάρκειά του και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με υπέρ τους σκορ 16-11. Στο 40ο λεπτό, προηγούνταν με έξι τέρματα διαφορά (23-17), όμως προοδευτικά οι νησιώτες μείωναν και στο 50ο λεπτό το σκορ ήταν 28-26. Ωστόσο, η Πυλαία, που κινδύνευσε να χάσει το παιχνίδι μέσα από τα χέρια της, μπόρεσε τελικά να πανηγυρίσει.

ΠΥΛΑΙΑ - ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 30-29

Tα πεντάλεπτα: 4-2, 5-4, 9-5, 12-6, 14-8, 16-11 (ημίχρονο), 18-14, 23-17, 25-20, 27-25, 28-26, 30-29

ΠΥΛΑΙΑ: Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης, Αντωνιάδης 4, Μέτσης 1, Ελευθεριάδης 7, Παπαδόπουλος, Τσαμεσίδης 6, Γιαννακίδης, Κουκμίσης Κ. 2, Τριανταφυλλίδης 3, Σαμαράς, Μπάτζιος, Αλεξανδρίδης 3, Παπαγεωργίου 4, Αλατσατιάνος

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ: Ελ Χαραγκάουι 2, Τσίλης 6, Τζούλοβιτς 6, Κουλούρης, Δημητρέλλος, Κόντης 5, Κυπριώτης, Δελλής 2, Τσιλιμπάρης, Αλσάμπα, Ζερβάς, Γεωργαλής, Μάνιτς 7, Κορακιανίτης, Προβατάς, Νάστος 1

Διαιτητές: Λινάρδος - Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 2/2-3/4