Η ΧΑΝΘ έκανε την ανατροπή στην Αξιούπολη και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών - greekhandball.com

Η ΧΑΝΘ έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο του εκτός έδρας αγώνα της με αντίπαλο τον Αλέξανδρο Αξιούπολης και επικράτησε με 22-28, στην 3η στροφή της Α2 Ανδρών (2ος όμιλος - Α' υποόμιλος).

Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν μπροστά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, ο Αλέξανδρος Αξιούπολης ισοφάρισε και στην συνέχεια πήρε τα ηνία, με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να προηγείται με δύο τέρματα διαφορά (12-10).

Έως και το 45ο λεπτό η ομάδα του Ρήγα Παπαρήγα είχε το προβάδισμα (18-17), αλλά στο τελευταίο τέταρτο του ματς η ΧΑΝΘ επιβλήθηκε, «γύρισε» το παιχνίδι και κυριάρχησε πετυχαίνοντας έτσι την πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ - ΧΑΝΘ 22-28

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-4, 6-5, 8-7, 10-8, 12-10 (ημίχρονο), 14-13, 16-14, 18-17, 19-20, 21-24, 22-28

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ: Παπαρήγας, Στεφανίδης, Καλπακίδης, Τσορλίνης 2, Ζιάρας, Κουρούπης Ε. 6, Τουλκερίδης 5, Θεοχαρίδης, Καρακασίδης, Κέφαλος 2, Γουβιανάκης, Μουτούδης 3, Μαυρόπουλος 4, Ζηλίδης, Καραγιάννης, Δουλουμπάκας

ΧΑΝΘ: Mηλόπουλος, Βασιάδης 7, Τζίνεβης 6, Γιαννακίδης 5, Κοκώνης 5, Σαρηγιαννίδης 1, Παπαδόπουλος 1, Κωστόπουλος, Πάντζιος, Μπίλλιας 3, Οκανταρίδης, Καρούσης, Τρέμπελας

Διαιτητές: Bαγγελτζίκης - Τορνικίδης, Δίλεπτα: 4-2 (Aπευθείας αποβολή: Δουλουμπάκας, 21:09), Πέναλτι: 2/7-1/2