Τρίτη διαδοχική νίκη για την Δράμα, που επικράτησε του Φαίακα στην Κέρκυρα - greekhandball.com

Τρίτη διαδοχική νίκη για την Δράμα, που επικράτησε του Φαίακα στην Κέρκυρα

Η Δράμα πέρασε νικηφόρα από το νησί των Φαιάκων, καθώς επικράτησε του Φαίακα Κέρκυρας με 29-24, για την 9η αγωνιστική της Handball Premier (2ος όμιλος). Το παιχνίδι διεξήχθη σήμερα (24/11), αφού οι Δραμινοί θα αντιμετωπίσουν το προσεχές Σάββατο (27/11) την ρωσική, Βίκτορ, για το EHF European Cup.

Μετά από τα πρώτα λεπτά, η Δράμα -ταξίδεψε με μόλις 13 αθλητές, κυρίως επειδή δεν ακολούθησαν την αποστολή παίκτες, οι οποίοι είναι παράλληλα μαθητές- πήρε το προβάδισμα. Παρ' όλα αυτά, στο 20ο λεπτό οι νησιώτες, που είχαν ανακτήσει τον έλεγχο, προηγούνταν με 9-8. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, βρέθηκαν και πάλι σε θέση οδηγού και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 11-15.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Σάκη Βαλαβάνη δεν δυσκολεύτηκε να διατηρήσει το προβάδισμά της και έτσι έφτασε στην τρίτη διαδοχική νίκη της.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ - ΔΡΑΜΑ 24-29

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-5, 6-8, 9-8, 10-12, 11-15 (ημίχρονο), 12-17, 12-20, 14-21, 17-23, 20-25, 24-29

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ: Ελ Χαραγκάουι 4, Τσίλης 8, Τζούλοβιτς 3, Κουλούρης, Δημητρέλος, Κόντης, Κοσκινάς, Δελλής 3, Τσιλιμπάρης, Καράνοβιτς, Ζερβάς, Γεωργαλής, Μάνιτς 5, Κορακιανίτης 1, Προβατάς, Κυπριώτης

ΔΡΑΜΑ: Kαφαντάρης, Μπουγκαρίνοβιτς 4, Νίκολιτς 4, Χαϊτίδης 1, Κοβογλανίδης, Πολύδωρος 1, Τορνικίδης 3, Τόσκας 6, Παπάζογλου, Καβάζης 1, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος  3, Σίνα 6

Διαιτητές: Φωτακίδης - Τόλιος, Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 4/5-2/2