Η Νέα Ιωνία επικράτησε δύσκολα εκτός έδρας του ΑΣ Κορωπίου ΓΣ Παπασιδέρη - greekhandball.com

Η Νέα Ιωνία επικράτησε δύσκολα εκτός έδρας του ΑΣ Κορωπίου ΓΣ Παπασιδέρη

Στις νίκες επέστρεψε η Νέα Ιωνία, η οποία επικράτησε εκτός έδρας με 26-27 του ΑΣ Κορωπίου ΓΣ Παπασιδέρη, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών (1ος όμιλος - Α' υποόμιλος).

Η Νέα Ιωνία προηγούνταν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όμως στην συνέχεια εκείνη του Κορωπίου πήρε το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν τα ηνία στο 20ο λεπτό και διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ έως το φινάλε του πρώτου μέρους, το οποίο ολοκληρώθηκε με το υπέρ τους 9-12.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στο 40ο λεπτό (17-17), αλλά η Νέα Ιωνία βρισκόταν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, μ' ένα γκολ διαφορά, σε θέση οδηγού και κατέκτησε τελικά τους δύο βαθμούς. Από την άλλη, ο ΑΣ Κορωπίου ΓΣ Παπασιδέρης συνεχίζει να μην έχει πόντο στο Πρωτάθλημα.

ΑΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ ΓΣ ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ - ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 26-27

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 3-5, 7-6, 7-8, 8-9, 9-12 (ημίχρονο), 13-15, 17-17, 19-20, 21-22, 23-24, 26-27

ΑΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ ΓΣ ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ: Τσιβρανίδης, Νομικός 9, Σουρλατζής 2, Βλαχάκης, Φακίνος, Βλάχος 6, Πρόφης, Γκεμπαρόβσκι, Μπαντουράκης, Μπαλτάς 2, Δεληκούρας 4, Καββάλος, Δαμίγος, Γιαννακούρας 2, Διαμαντής, Παπασπύρου 1

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ: Aντωνόπουλος 5, Γκλαβόπουλος, Κούτσης 1, Τσακουλής 7, Δανέζης 5, Στεφάνι, Μπίλος 1, Βασιλείου, Μπένιας 1, Ιατρίδης 3, Γκουλής Ε., Κυριαζόγλου, Οικονόμου 4, Κούφαλης, Λιάκος, Γκουλής Α.

Διαιτητές: Γερουλάνος Α. - Ζήσης, Δίλεπτα: 8-4, Πέναλτι: 4/4-7/8