Στο τελευταίο δεκάλεπτο... γύρισαν το ματς, στην Ξάνθη, οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης - greekhandball.com

Την δεύτερη διαδοχική τους νίκη στην Α2 Ανδρών (2ος όμιλος - Β' υποόμιλος) πέτυχαν οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης, που επικράτησαν εκτός έδρας της Ασπίδας Ξάνθης με 23-25, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς, προηγούνταν σε όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με υπέρ τους σκορ 13-11.

Στο δεύτερο μισάωρο συνέχισαν να έχουν τα ηνία έως και το 45ο λεπτό, ωστόσο η πίεση των Κυκλώπων απέδωσε καρπούς και στο 50ο λεπτό η ομάδα της Αλεξανδρούπολης ισοφάρισε σε 19-19. Λίγα λεπτά αργότερα ακολούθησε η ανατροπή, η Ασπίδα έμεινε με... άδεια χέρια και δίχως πόντο ακόμα στο Πρωτάθλημα, ενώ οι Κύκλωπες, που έφεραν τα... πάνω κάτω στο παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο, πανηγύρισαν ακόμα δύο βαθμούς.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ - ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 23-25

Tα πεντάλεπτα: 3-0, 5-2, 6-3, 9-6, 11-8, 13-11 (ημίχρονο), 15-14, 17-16, 19-17, 19-19, 21-22, 23-25

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: Αγαθόνικος 6, Βασιλακόπουλος, Εποιμενίδης, Θεοδωρόπουλος 3, Λευθέρης, Μαρκοπουλιώτης 3, Μόσχος, Μπέτζιος, Ναθαηλίδης 1, Νικολαΐδης 2, Πατσατζής 1, Ρούφος 4, Σαλήογλου 1, Φραγκούλης 2, Χαραλαμπάκης, Χαραλαμπίδης

KYKΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ: Mπουλταδάκης 6, Χαραλαμπίδης 1, Καραβασίλης 1, Νικολαΐδης, Μαμούρης, Ανδρεαδάκης 3, Καραβασίλης, Πέστας, Οικονόμου, Κωστόπουλος, Λαϊλισίδης 2, Μπασδάνης, Ναβροζίδης 8, Πιστόλας 4, Αγγελακούδης

Διαιτητές: Σαπανίδης - Ηλιάδης, Δίλεπτα: 7-4 (Aπευθείας αποβολές: Θεοδωρόπουλος, 59:42 / Φραγκούλης, 26:48), Πέναλτι: 2/5-6/13