Νίκη με ροτέισον για την ΑΕΚ επί του Ιωνικού Ν. Φιλαδέλφειας - greekhandball.com

Νίκη με ροτέισον για την ΑΕΚ επί του Ιωνικού Ν. Φιλαδέλφειας

Η ΑΕΚ επικράτησε με 32-20 του Ιωνικού Ν. Φιλαδέλφειας, στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Ηandball Premier (1ος όμιλος).

Η Ένωση άρχισε να «χτίζει» διαφορά από το 20ο λεπτό και στο ημίχρονο προηγούνταν με 18-12. Στην επανάληψη, οι Κιτρινόμαυροι αύξησαν την διαφορά στο σκορ, κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στον αγωνιστικό χώρο, έκαναν εκτεταμένο ροτέισον (ελλείψει και των Ουγκάλντε, Λέμος, Κεδέρη, Μυλωνά, Νικολαΐδη) και έφτασαν στην νίκη.

Ο Καλόμοιρος αναδείχθηκε από την ΑΕΚ ως ο πολυτιμότερος παίκτης των γηπεδούχων.

ΑΕΚ - ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ 32-20

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 8-6, 12-8, 15-9, 18-12 (ημίχρονο), 21-14, 23-14, 25-16, 28-18, 31-19, 32-20

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 2, Μπριάτκα 4, Τζηράς 9, Άντζελιτς, Στάθης, Ηλιόπουλος 4, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια, Κοτσιώνης 2, Ζαρίκος 1, Παπαδιονυσίου 1, Μπετζιλαλί, Δικαιούλιας 2, Καλόμοιρος 4, Μπεριά 3

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αρβανίτης): Κιαρτζίδης, Αϊβαλιώτης Σ. 4, Βλαχόπουλος, Παπαδόπουλος, Ζαχάρης, Συγγάρης, Βασιλείου-Τσάφος 2, Αϊβαλιώτης Π., Χαντέλης 4, Μπούτος 1, Μάινας, Καραμασιώτης 1, Μαντζόπουλος 1, Λιόλιος 4, Μπαλάσκας 1, Λόλας 2

Διαιτητές: Χρόνης- Αβράμης, Δίλεπτα: 2-1, Πέναλτι: 5/6-3/3