Πρεμιέρα με νίκη για τον Ολυμπιακό Κ. παρά το ντεμαράζ της Πολιτείας - greekhandball.com

Πρεμιέρα με νίκη για τον Ολυμπιακό Κ. παρά το ντεμαράζ της Πολιτείας

Ο Ολυμπιακός Κερατσινίου νίκησε στις Σιταποθήκες την Πολιτεία με 25-23, για το πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας.

Το σταθερό προβάδισμα των γηπεδούχων, που τους έφερε να προηγούνται και με 9 γκολ στο 40΄( 22-13 ), αμφισβητήθηκε από την Πολιτεία καθώς δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια μέχρι το τέλος και το επιμέρους σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν 8-2 υπέρ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έτρεξαν, πάσχισαν αλλά δεν πρόλαβαν.

Πολυφωνία στο σκοράρισμα για τους νικητές, Κάτρης και Μουρελάτος πέτυχαν 17 γκολ από τα 23 της Πολιτείας, αλλά, δεν ήταν αρκετή η αποτελεσματικότητα τους.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Κερατσινίου, Nαπολέων Κρεμόνας, δήλωσε στο greekhandball.com :

'' Αρχικά θέλω να συγχαρώ την αντίπαλη ομάδα για την προσπάθεια και για τον πολύ καλό αγώνα που είχαμε. Όσο για εμάς, εκείνο που κρατάω είναι η νίκη και η προσπάθεια της ομάδας μέχρι και το 45ο λεπτό. Από εκεί και μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, θα πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι το παιχνίδι τελειώνει με το σφύριγμα της λήξης. Το μυαλό μας είναι ήδη στο επόμενο παιχνίδι. Προχωράμε..''.

Tα πεντάλεπτα : 1-1, 4-3, 5-3, 7-5, 10-7, 13-8 ( ημίχρονο ), 16-10, 18-13, 22-13, 23-15, 25-19, 25-23.

Διαιτητές : Σπηλιωτάκος-Λεφάκης

Στο 43.38'' αποβλήθηκε για επικίνδυνο παιχνίδι, ο αθλητής της Πολιτείας, Κωνσταντέλλος.

Το ματς άργησε κατά 30 λεπτά να αρχίσει, λόγω προηγούμενου αγώνα χάντμπολ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ : Ακρίβος, Νίνος 1, Μαρούδας 1, Ματθιάδης 4, Ρουσιώτης 2, Μπερκέτης 2, Μπουλούμπασης 2, Σκληρός, Βαζαίος 1, Ανδρώνης, Μιχαλόπουλος 3, Κουρής 2, Μανωλίτσης 3, Μπεκρής, Γιαννακόπουλος 4.

ΠΟΛΙΤΕΙΑ : Θεοδώρου, Τηνιακός, Ρουμελιώτης, Στεφανίτσης 5, Μουρελάτος 9, Κετιμές 1, Ζέρβας, Κάτρης 8, Δουμάκης, Κωνσταντέλλος, Τερλεμές, Ξηρός.