'' Φύσηξε '' Βορέας στη Μίκρα, στην ισοπαλία με τον Αρη - greekhandball.com

'' Φύσηξε '' Βορέας στη Μίκρα, στην ισοπαλία με τον Αρη

Σε αγώνα που ξεκίνησε με 40 λεπτά καθυστέρηση, λόγω προηγούμενου ματς χάντμπολ ως αναφέρεται στο φύλλο που συντάχθηκε, Αρης Θεσσαλονίκης ( δεύτερη ομαδική φωτο ) και Βορέας Αλεξανδρούπολης (πρώτη  ομαδική φωτο ) αρκέσθηκαν στη μεταξύ τους ισοπαλία με 26-26, για την Α2 Γυναικών, μετά από αναμέτρηση που μπορούσε να είχε κριθεί υπέρ της μίας ή της άλλης ομάδας, καθώς, είχε αγωνιώδη εξέλιξη και εύθραυστες διαφορές.

Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα συνάντηση, με τον Αρη να επιστρέφει στο χάντμπολ γυναικών και τον Βορέα ( γιό του Αιόλου κατά τη μυθολογία και προσωποποίηση του βορείου ανέμου ) να κάνει δυναμική εμφάνιση, με το '' καλημέρα '' στην Α2 Εθνική.

Η έμπειρη Βουλγάρα Νίνα Νικόλοβα,  με 12 τέρματα στο ενεργητικό της, ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα και βοήθησε καθοριστικά τον Βορέα, την ομάδα της πόλης όπου ζεί από το 2009 ( πρωτύτερα, από το 2014, έπαιζε στους Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης ).

Λούρη και Παραστατίδου, με παραστάσεις από την Α1, έκαναν ότι μπορούσαν για τον Αρη, όμως, τα 17 τέρματα που σημείωσαν δεν ήταν αρκετά για την ομάδα τους, που πέτυχε συνολικά 26.

Η τελευταία επίθεση έγινε από τον Αρη που ισοφάρισε με πέναλτυ της Παραστατίδου, σε 26-26, 10 δεύτερα πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού.

Τα πεντάλεπτα : 3-1, 5-5, 6-9, 8-10, 10-10, 13-13( ημίχρονο )15-15, 17-18, 19-20, 21-22, 22-24, 26-26.

Διαιτητές : Παλαμιώτης-Εφραιμίδης.

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ : Γουρίδου, Πνευματικού, Τσολάκου, Μπέκου, Ντόγκα 1, Παραστατίδου 8, Καράταγλη 2, Λούρη 9, Γραμματικού, Παπαγεωργίου 4, Κατσούνη 2, Αλεξίκου.

ΒΟΡΕΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ : Μπαλασούδη, Παντίδου, Νικόλοβα 12, Καλαϊτζή 1, Λαμπίδη 1, Αραπίδου, Παρασκάκη 4, Βαρσάμη, Πατλάκα, Ε.Παπαδοπούλου, Σαράτση, Κομποσιώρη 3, Μελισσίδη 3, Χ.Παπαδοπούλου 2, Μητρουλάκη.