Η ΑΕΚ πολέμησε απέναντι στην Γιούροφαρμ Πέλιστερ, όμως δεν τα κατάφερε... - Χειροκρότημα από τον κόσμο της Ένωσης - greekhandball.com

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε απέναντι στην Γιούροφαρμ Πέλιστερ, στο κλειστό γυμναστήριο της Κανήθου, «Τάσος Καμπούρης», στην Χαλκίδα, καθώς ηττήθηκε με 27-30, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής κατηγορίας, EHF European League. Η Ένωση πάλεψε κόντρα στην ομάδα από την Β. Μακεδονία, η οποία ωστόσο εμφανίστηκε ανώτερη και επικράτησε δίκαια. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Κιτρινόμαυρων στον θεσμό, αφού είχαν προηγηθεί δύο νίκες της.

Οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν από την αρχή της αναμέτρησης τον ρυθμό και στο 14ο λεπτό πήραν προβάδισμα πέντε τερμάτων (5-10). Η Ένωση, παρ' όλα αυτά, μείωσε στα δύο γκολ (9-11) στο 17ο λεπτό, γεγονός που ανάγκασε την Γιούροφαρμ Πέλιστερ να πάρει τάιμ άουτ. Λίγο αργότερα, στο 20ο λεπτό, ο Μυλωνάς πέτυχε το 11-12, αλλά γρήγορα η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς αύξησε και πάλι την διαφορά και με σερί 0-4 η Πέλιστερ προηγούνταν στο 26ο λεπτό με 11-16. Στο 22:47 είχε τραυματιστεί ο Μόγια, ο οποίος χτύπησε στο δεξιό γόνατο, μετά από σύγκρουση με αντίπαλο σε επίθεση των φιλοξενούμενων (σ.σ. η πρώτη εκτίμηση κάνει λόγο για κάκωση, η κατάστασή του θα επανεκτιμηθεί αύριο). Υποβασταζόμενος αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο και δεν χρησιμοποιήθηκε ξανά. Η Πέλιστερ επέδειξε εξαιρετική αμυντική συμπεριφορά και όρθωσε τοίχο μπροστά στην ελληνική ομάδα, η οποία πάντως -αν και συνολικά είχε κακές επιλογές στην επίθεση, ενώ αντίθετα η Πέλιστερ, που «χτυπούσε» στις αντεπιθέσεις, ήταν πιο αποτελεσματική- μείωσε εκ νέου με τον Μυλωνά και τον Παπαδιονυσίου και έτσι το ημίχρονο έληξε με σκορ 13-16.

Στην επανάληψη, η ομάδα από την Β. Μακεδονία συνέχισε να διατηρεί τα ηνία και στο 44ο λεπτό πέτυχε για πρώτη φορά την μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα (έξι τέρματα), αφού προηγούνταν με 19-25. Στο 47ο λεπτό, ο τεχνικός της ΑΕΚ, Δημήτρης Δημητρούλιας, «έριξε» στο ματς και τον 19χρονο, Κοτσιώνη, ώστε να βοηθήσει στην περιφέρεια, όμως η Πέλιστερ δεν έδειχνε να μπορεί να χάσει το παιχνίδι από τον έλεγχό της. Η Ένωση πολέμησε μέχρι το τέλος, για να διεκδικήσει ό,τι δυνατόν περισσότερο, ωστόσο υποχρεώθηκε σε ήττα. Ο κόσμος της ΑΕΚ αναγνώρισε την προσπάθεια της ομάδας, χειροκρότησε και τραγούδησε συνθήματα και στο φινάλε.

ΑΕΚ - ΓΙΟΥΡΟΦΑΡΜ ΠΕΛΙΣΤΕΡ 27-30

Τα πεντάλεπτα: 3-5, 4-9, 6-11, 10-12, 11-14, 13-16 (ημίχρονο), 15-18, 18-22, 19-25, 21-26, 23-28, 27-30

ΑΕΚ: Αραμπατζής 3, Μπριάτκα, Τζηράς 6, Νικολαΐδης, Άντζελιτς, Μυλωνάς 6, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια 2, Κοτσιώνης 1, Παπαδιονυσίου 2, Ουγκάλντε 3, Μπετζιλαλί, Καλόμοιρος 2, Μπεριά 2

ΓΙΟΥΡΟΦΑΡΜ ΠΕΛΙΣΤΕΡ: Μαράς, Οϊλέσκι 2, Μαρκόσφκι 1, Μαντζόφσκι 1, Μαντάλινιτς 3, Σέκελι, Τανκόσκι, Πέριτς 8, Κοστέσκι 1, Κουκόσκι, Βελκόφσκι 1, Μπόζιτς-Πάβλετιτς 3, Γκραντζιάν 2, Ομπράντοβιτς 2, Ταμποάντα 6, Κίζιτς

Διαιτητές: Πιχόν - Ρεβερέτ (Γαλλία), Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 2/6-5/5