Με... φόρα η ΑΕΚ, που επικράτησε του Δούκα, στο ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό - greekhandball.com

Με... φόρα η ΑΕΚ, που επικράτησε του Δούκα, στο ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό

Η ΑΕΚ... γκάζωσε στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στον Δούκα, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Handball Premier, επικράτησε με 31-22 και πηγαίνει με... φόρα στο ντέρμπι με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, το Σάββατο (16/10), στο «Μ. Μερκούρη».

Η Ένωση ξεκίνησε δυναμικά και στο 10ο λεπτό προηγούνταν με 9-1. Ωστόσο, σταδιακά η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων ανέβασε την απόδοσή της και μετά το 20ο λεπτό μείωσε την διαφορά στο σκορ, αφού παράλληλα πέτυχε να περιορίσει τους Κιτρινόμαυρους. Στο 27ο λεπτό, η ΑΕΚ είχε προβάδισμα μόλις 3 τερμάτων (14-11) και το ημίχρονο έληξε με υπέρ της σκορ 16-12.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την εικόνα τους και ήταν το απόλυτο «αφεντικό» στην αναμέτρηση. Στο 40ο λεπτό, είχαν προβάδισμα 10 τερμάτων (23-13), τα περισσότερα έως τότε στο ματς, ο Δούκας δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της ΑΕΚ και έτσι η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια δεν συνάντησε εκ νέου αντίσταση.

Σημειώνεται πως MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Μόγια.

ΑΕΚ - ΔΟΥΚΑΣ 31-22

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 8-1, 10-3, 12-6 14-9, 16-12 (ημίχρονο), 18-13, 23-13, 25-16, 27-18, 29-18, 31-22

ΑΕΚ: Αραμπατζής 1, Τζηράς 7, Λέμος 1, Άντζελιτς, Μυλωνάς 1, Ηλιόπουλος 3, Μπουκοβίνας, Πλάθα 2, Μόγια 5, Κοτσιώνης, Ζαρίκος 1, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 4, Μπετζιλαλί, Καλόμοιρος 1,  Μπεριά 4

ΔΟΥΚΑΣ: Μαρκατάτος 1, Μπατής 3, Βούλγαρης, Τσιγαρίδας 8, Κοβάνης, Παναγιώτου 4, Νικολίνταης, Γερουλάνος, Αναστασίου, Ασλής, Πάνου, Ντούνης 2, Τζανιδάκης 1, Αποστολίδης 2, Κολλύρης, Γιόσμου 1

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης - Ζήσης, Δίλεπτα: 5-6 (Αποβολή με τρίτη δίλεπτη: Mαρκατάτος, 56:24) , Πέναλτι: 5/5 - 5/8